Parapiyasasi.net
Yellen: SVB’deki kayıpların akabinde bankaları yakından izliyoruz
Yazar: -10 Mart 2023
6

Yellen, ABD Lideri Joe Biden’ın dün Kongre’ye sunduğu 2024 mali yılı bütçe teklifine ait Temsilciler Meclisi’nde düzenlenen oturuma katıldı.

Söz konusu oturumda üyelerin sorularını yanıtlayan Yellen, tahvil piyasasındaki baskının ve SVB Financial Group’a ait gelişmelerin sorulması üzerine, “Bazı bankaları ilgilendiren son gelişmeler var, dikkatle izliyorum. Bankalar finansal kayıplar yaşadığında bu bir tasa konusu olmalıdır.” cevabını verdi.

ABD Merkez Bankası’nı siyaset faizini beklentilerin üzerinde bir noktaya kadar yükselteceğine yönelik fiyatlamalar sonrası birtakım bankaların tahvil durumlarında oluşan ziyanları realize etmek zorunda kalması, ABD’nin bankacılık kesiminde kaygıları artırmıştı.

ABD merkezli ticari bir banka olan SVB Financial Group’un 21 milyar dolarlık tahvil konumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar ziyanla kapatması ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası bankanın pay fiyatı dün yüzde 60’ın üzerinde bedel kaybetmişti.

Silikon Vadisi Bankası olarak bilinen SVB Financial Group’un, kimi teşebbüs sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesi sonrası vadeli piyasada da kayıplarının sürmesiyle süreçleri askıya alınmıştı.

ABD basınında yer alan haberlerde, SVB Financial Group’un çalışanlarına bir bildiri göndererek, şirketin bir sonraki adımını belirlemek için bir dizi görüşme gerçekleştirdiğini bildirdiği ve şube çalışanları hariç tüm çalışanların bir sonraki duyuruya kadar meskenden çalışmalarının istendiği aktarılmıştı.

Ayrıca, düzenleyici kuruluşların SVB Financial Group’un Kaliforniya ofisinde incelemelerde bulunduğu kaydedilmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar