Parapiyasasi.net
Yellen: ‘Zor seçimler’ yapılması gerekecek
Yazar: -21 Mayıs 2023
7

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hükümetin 15 Haziran’a kadar kâfi vergi geliri elde etmesi ihtimalinin epeyce düşük olduğunu belirterek, borç limitinin 1 Haziran’a kadar artırılması gerektiğini tabir etti.

ABD’de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşarak nakit problemi çekmesine 2 haftadan az bir müddet kalırken Yellen, NBC’ye verdiği röportajda borç limiti konusundaki ihtarlarını yineledi.

Yellen, borç limitinin artırılması için son tarihin 1 Haziran olmaya devam ettiğini vurguladı.

Ödemelerde “zor seçimler” yapılması gerekecek

Kongre’ye gönderdiği son mektupta ülkenin Haziran başında, muhtemelen 1 Haziran’da ödemelerini yapamayacağını belirttiğini anımsatan Yellen, Kongre’ye bu hususta bilgi sağlamaya devam edeceğini lakin mevcut değerlendirmesini değiştirmediğini aktardı.

Yellen, Kongre’nin borç limitini artırmaması halinde ödemeler konusunda yapılması gereken “zor seçimler” olacağını söz etti.

Hazinenin varlıklarının 15 Haziran’a kadar yetip yetmeyeceğine ait soru üzerine ise Yellen, “Vergi tahsilatları ve harcamaları konusunda her vakit bir belirsizlik vardır ve bu nedenle bundan katiyen emin olmak güç, lakin değerlendirmem, tüm faturalarımızı öderken 15 Haziran’a ulaşma ihtimalinin epey düşük olduğu istikametinde.” karşılığını verdi.

Biden, Cumhuriyetçilerin borç limiti tekliflerini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden, G7 Başkanlar Tepesi dönüşünde yaptığı açıklamada, borç limiti müzakerelerinde Cumhuriyetçilerin yaptığı son tekliflerin birçoklarının “kabul edilemez” olduğunu söz etti.

Borç limiti konusunda bir muahedeye varmak için vergi ayarlamalarıyla birlikte harcamaları kısmaya istekli olacağını belirten Biden, dönüş yolunda ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile konuşacağını bildirdi.

Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy de Fox News’e verdiği röportajda, Biden’ı bir muahededen fazla temerrüde düşmek istemekle suçladı.

Borç limiti müzakerelerine katılan Cumhuriyetçi Patrick McHenry de müzakerelerin durumu hakkında “karamsar” olduğunu söyledi.

Borç limiti müzakereleri tekrar açmazda

ABD Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy tarafından görevlendirilen borç limiti müzakerecilerinin, cuma günü Beyaz Saray yetkilileriyle başladığı görüşmelerden ayrılması, borç limiti konusunda muahedeye varılmasını kuşkuya düşürmüştü.

Cumhuriyetçi temsilci Garret Graves, Beyaz Saray yetkililerinin “tamamen mantıksız” olduğunu öne sürerek müzakerelerin verimli olmadığı gerekçesiyle durakladığını söylemişti.

Borç limiti müzakerelerinin yine açmaza girmesi piyasalardaki kaygıları artırmıştı.

Borç limitinin aşılmasının ABD iktisadına önemli ziyan vereceğinden kaygı ediliyor

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Borç limitinin aşılmasının ABD iktisadına önemli ziyan vereceğinden kaygı duyuluyor.

Söz konusu limitin kısa periyodik aşılmasının bile gerçek gayrisafi yurt içi hasılda (GSYH) düşüşe, yaklaşık 2 milyon kişinin işini kaybetmesine, işsizlik oranının mevcut yüzde 3,5 düzeyinden yaklaşık yüzde 5’e yükselmesine ve borçlanma maliyetlerinin artmasına yol açabileceği belirtiliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar