Parapiyasasi.net
Yellen’dan temerrüt uyarısı
Yazar: -11 Mayıs 2023
8

ABD’de devam eden borç limiti krizinin tahliline ait sonlu ilerleme kaydedilirken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan temerrüt ile ilgili yeni bir ihtar geldi.

G-7 toplantıları için Japonya’da bulunan Yellen, ABD’nin borç limitini çözmemesi durumunda yaşanacak bir temerrüdün ülkenin milletlerarası liderliğine hasar verebileceğini söz etti.

Yellen, muhtemel temerrüdün ekonomik ve finansal bir felakete yol açacağını ve ülkenin ulusal güvenliğini de riske atabileceğini belirtti. Yellen temerrüdün global olarak da olumsuz tesirleri olabileceğini söyledi.

Biden da temerrüt uyarısı yapmıştı

ABD’de krizin tahliline yönelik görüşmeler sürerken, Lider Biden’dan temerrüt ikazları gelmişti.

Biden, “Ekonomimiz resesyona girer ve memleketler arası prestijimiz çok derecede ziyan görür.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşarak nakit zahmeti çekmesine bir aydan az mühlet kalırken, Lider Biden, borç limiti konusunu görüşmek üzere ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, Temsilciler Meclisi Azınlık Önderi Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Önderi Chuck Schumer ve Senato Azınlık Önderi Mitch McConnell ile Çarşamba bir ortaya gelmişti.

Biden, görüşmenin akabinde düzenlediği basın toplantısında, görüşmenin “verimli” geçtiğini, Cuma günü tekrar bir ortaya geleceklerini belirtmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar