Parapiyasasi.net
Yeni kimlik kartı tapuda sahteciliğin önüne geçiyor
Yazar: -03 Şubat 2023
14

EGA tarafından üretilen Türkiye’nin birinci onaylı taşınabilir kimlik doğrulama aygıtı biOnay, tapu ve kadastro müdürlüklerinde çipli kimlik kartı kullanımı ile parmak izi doğrulamasını sağlıyor. Son iki ayda yeni kimlik kartıyla süreç yapanların sayısı 700 bini bulurken, bu süreçte geçersiz kimlik ve dublör kullanımının önüne geçildi.

E-kimlik ve e-imza alanında Ar-Ge çalışmaları yapan EGA, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüyle yaptığı işbirliği kapsamında 2 bin biOnay aygıtıyla parmak izi ile kimlik doğrulama yapıyor. 2023 yılı içerisinde KDHS platformu ve biOnay aygıtlarının tapu sistemlerine tam entegrasyonu ve kimliklere yüklenecek e-imzalarla muteber ve süratli elektronik süreçler gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz iki ayda yeni kimlik kartıyla 700 bin kişi süreç yaptı, bu sayının yıl sonuna kadar 5 milyonu aşması bekleniyor. EGA iştiraki olan biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, yeni periyotla birlikte yaşanan pek çok mağduriyetin ve dolandırıcılık hadisesinin önüne geçilebildiğini söyledi. Usta, “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüyle işbirliğimiz bir başlangıç. Devletin başka kurumlarıyla da işbirliklerimiz olacak” dedi

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar