Parapiyasasi.net
Yenin yazgısı Fed’in elinde mi?
Yazar: -09 Mayıs 2023
8

Japonya’da getiri eğrisi siyasetiyle ilgili son açıklamalar yende risklerin gündeme gelmesine neden oldu.

Bloomberg Kur Stratejisti David Finnerty’nin yorumlarına nazaran dolar/yen kurunda riskler Japonya Merkez Bankası’ndan gelen son yorumların tesiriyle üst ivmelendi.

Finnerty, Japonya Merkez Bankası’nın getiri eğrisi denetimi siyasetinin sona ermesi için enflasyonun gevşemesinin kâfi olmayacağı tarafında verdiği iletilerin yenin yazgısını Fed’in para siyasetine bırakması manasına geldiğini tabir etti.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Kazuo Ueda getiri eğrisi denetim siyasetini sonlandıracağını ve akabinde enflasyonun yüzde 2 maksadına sürdürülebilir bir biçimde ulaşması için beklentiler yükseldiğinde bilançosunu küçültmeye başlayacağını söylemişti.

Parlamentoda konuşan Ueda, Japonya iktisadının toparlandığını ve enflasyon beklentilerinin yüksek düzeylerde kaldığını söyledi.

BOJ lideri, “Enflasyon beklentileri de dahil olmak üzere trend enflasyonunda birtakım olumlu işaretler görüyoruz. Enflasyonu sürdürülebilir ve istikrarlı bir biçimde yüzde 2 amacımıza ulaştığımızı öngörebildiğimizde, getiri eğrisi denetiminden vazgeçeceğiz ve akabinde bankanın bilançosunu küçültmeye geçeceğiz” dedi.

Getiri eğrisi denetimi (YCC) altında, BOJ, fiyat maksadını kalıcı bir biçimde tutturma eforlarının bir kesimi olarak, yüzde -0,1’lik kısa vadeli bir faiz oranı gayesi belirledi ve 10 yıllık tahvil getirisini sıfır civarında tuttu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar