Parapiyasasi.net
Yield Farming Nedir?
Yazar: -25 Mayıs 2021
45

Bilindiği gibi ”yield farming nedir?” sorusu sıkça sorulur ve yeni başlayanlar için bitcoin dünyasının borç verme sistemidir. Yatırımcılar tarafından çok karmaşık stratejilerde kullanılan bu sistemi birçok kişi tam anlamıyla anlayamamıştır. Peki, gerçekten nasıl çalışır? Makalenin devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yield Farming Tam Olarak Nedir?

Kripto para sahiplerinin daha fazla gelir sahibi olabilmek için diğer kullanıcılara borç vermesi olayı yield farming olarak adlandırılır. Yatırımcıların kripto para dünyasına likidite sağlamaları için geliştirilmiştir. Özellikle de günümüz kripto para dünyasına girdiği andan itibaren çok sık konuşulan bu kavramı bilmek önemlidir. Herkes tarafından kullanılmamalı ve belli stratejiler dahilinde uygulanmalıdır. Bu sayede siz de geleceğinize yatırım yapabilir, finansal durumunuzu geliştirebilirsiniz.

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Yield farming uygulaması, kripto para sahiplerinin pasif gelir kazanmasına yardımcı olan bir uygulama olarak bilinir. Çalışma yöntemi ise oldukça basittir. Bir nevi borç para verme sistemi gibidir. Kullanıcının eldeki parayı hizmet sağlayıcısının havuzuna eklemesi ve belirlenen faiz oranı karşılığında gelir elde etmesi anlamına gelir. Havuzdaki paralar kilitlenir ve kimse tarafından erişilemez ve sistem tarafından token verilir.

Yield Farming’in Riskleri Var Mıdır?

Diğer uygulamalar gibi yield farming’in de kendi çapında riskleri vardır. Genel sistemi dışarıdan basit görünse de aslında sanıldığı gibi değildir. Küçük ekiplerin uyguladığı akıllı sözleşmeleri kullananlar ve bu konu hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar büyük olasılıkla para kaybedecektir. Bu işe başlamadan önce tam anlamıyla bilgi sahibi olmanız, uzun araştırmalar yapmanız ve parayı ne ölçüde kullanacağınızı bilmek son derece önemlidir. DeFi’ın oluşturulabilirlik fikri, protokollerinin izinsiz olmasına ve kolayca birlikte çalıştırılabilmesine yol açar.

Staking ve Yield Farming

Staking ve yield farming her ne kadar birbirine çok benzese de aslında öyle değildir. Staking, Blockchain ağını desteklemek için fonları kripto para cüzdanında tutma işlemine verilen addır. Kullanıcılar bu parayı cüzdanda tutma sözü verirler. Fakat yield farming işlemi kullanıcıların farming yapması değil, coin’leri DeFi havuzuna yatırıp token almasına denir. Farming süresi boyunca kullanıcılar coinlerin bir kısmı kullanıldığında elinde kalan token kadar gelir elde eder.

Yield Farming Nedir?
Yield Farming Nedir?

Yield Farming Platformları

Yield farming yapan kullanıcılar belli platformları daha sık kullanırlar. Bu sayede piyasayı daha iyi takip edebilir, paranın hesabını yapabilirler.

Bu platformlar arasında şunlar bulunur:

 • Uniswap,
 • Compound Finance,
 • Maker DAO,
 • Synthetix,
 • SushiSwap,
 • Curve Finance,
 • Balancer,

Bu platformlarda yer alan kullanıcılar kendilerini daha çok belli ederler. Ayrıca DeFi pazarına daha rahat girebilirler. Bu sayede ulaşılmak istenen miktar daha kolay elde edilebilir ve para kaybı yaşanmaz. Geleceğin para bilimi olan coinlerle ilgili bilgi verdiğimiz makalemizde şunu da hatırlatmakta fayda var: Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Platformlarda Ne Kadar Kripto Para Yapılabilir?

Kullanıcıların en çok tercih ettiği bu platformlarda çok para kazanmanız mümkün hale geldi. Bu sayede belli miktardaki paranızı DeFi havuzuna yatırabilir ve daha çok para kazanmak için beklemeye başlayabilirsiniz. Peki bu platformlarda ne kadar kripto para yapılabiliyor? Şu şekilde açıklanabilir:

 • Compound: 3.5 yıl yield farm ödülü,
 • Balancer.exchange: 35 milyon BAL token,
 • Uniswap: 785 milyon Uni token,
 • Sushiswap: 95 milyon token.

Bu kripto paraları dağıtan platformlar kullanıcılarına güvenlirlik sözü de vermiş olurlar. Çünkü bu sayede birçok kullanıcı yatırım işlemi için çeşitli platformları kullanır ve token elde eder. Çeşitlilik sağlanması adına kullanıcıların dikkatini çekerek yatırıma teşvik etmek oldukça önemlidir.

Yield Farming’in Avantajları

Çeşitli platformlarda olduğu gibi kullanılması bilindiğinde yield farming de kullanıcılara son derece büyük avantajlar sağlar. Daha çok gelir elde etme, birikim ve tasarruf yapma, parayı doğru yerde kullanma gibi avantajlar sağlayabilir. Elbette kripto paralarla ilgili hiçbir bilgisi olmayan kişilerin bu işe girmesi mantıklı bir durum değildir. En büyük avantajlarından biri yield farming yapan kullanıcıların ağa likidite sağlamasıdır.

Likidite, işletmelerin varlıklarının kolayca nakite dönüştürülmesi işlemine verilen addır. Bu sayede kripto parayı tercih edenler daha çabuk kar elde edebilir. Ayrıca bu platformda çeşitlilik sağlamak ve risk dengelemek yield farming’in diğer bir avantajıdır. Doğru strateji uygulayarak güzel miktarlarda para kazanmanız ve birikim yapmanız mümkündür.

Yield Farming İçin Tavsiyeler

Birçok kullanıcı hiçbir bilgisi olmadan kripto para dünyasına giriş yapabilir. Fakat bu durumda doğru kişilerden edineceğiniz bilgiler son derece önemlidir. Elbette belirttiğimiz gibi bunlar bir yatırım tavsiyesi değil yalnızca önerilerdir. Açık kaynak kodlu bir kripto para birimi olan Bitcoin kavramını, Bitcoin harici diğer para birimlerine verilen adın Altcoin olduğunu bu işe başlamadan önce bilmelisiniz.

Çünkü yield farming dünyası para biriktirme ve bunu dönüştürme dünyasıdır. Bu para birimlerinin isim ve anlamları bilinmelidir. Arz ve talep dengesine göre belirlenen Bitcoin hesabını iyi yapmalı, geleceğinizi planlayarak hareket etmelisiniz. Ayrıca Bitcoin alma sınırı yoktur fakat alacak paranız yoksa 6TL’ye denk gelen 0.0001 BTC alabilirsiniz.

Bu sayede geleceğinizi planlamış olur ve para kaybetmenin önüne geçersiniz. Yine de bütün bunlar dışında henüz bir para yatırımı yapmadıysanız iyice araştırıp ondan sonra bu dünyaya giriş yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun sebebi ise dış dünyadan farklı olarak buradaki paraların daha çabuk değerlenmesi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar