Parapiyasasi.net
Yorgancılar: “İzmirkent” için düğmeye basıldı: Konteyner kent kurulacak
Yazar: -16 Şubat 2023
7

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) İdare Konseyi Lideri Nadir Yorgancılar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İdare Heyeti Lideri M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde Oda, Borsa ve STK Liderlerinden oluşan heyet ile birlikte afet bölgesinde yetkililer ve vatandaşlarla bir ortaya gelerek mevcut durum, gereksinimler ve yapılacak çalışmalara ait bilgi aldı. On binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz bu felaketin vaktinde zayıf ve yönetmeliğe muhalif halde yapılmış binaların bir sonucu olduğunu söz eden EBSO İdare Konseyi Lideri Nadir Yorgancılar, bölgedeki en kıymetli muhtaçlığın barınma ve hijyen olduğuna dikkat çekti. Seçkin Yorgancılar, “Yıllardır ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ diyoruz. Unutmayacağız, ancak birlik ve beraberlikle bu sıkıntı günleri de aşacağız. Acımız çok büyük, yaramız derin. Fakat insanımız büyük bir dayanışma içinde” formunda konuştu.

“Barınma ve hijyende eksikler giderilmeli”

Ekmek ve su üzere temel besin muhtaçlıklarının karşılandığını söyleyen Yorgancılar, “Bunların yanında bölgede en büyük muhtaçlık barınma ve hijyen mevzularında yaşanmakta. Konaklama ve tuvalet mevzularındaki eksikliklerin bir an önce giderilebilmesi için yapabileceklerimizi görüştük. Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak İzmir Ticaret Odamız ve işbirliği içinde olduğumuz STK’larımız ile birlikte bölgede ‘İzmirkent’ isminde bir konteyner kentin kurulması için çalışma başlattık” dedi. Tarihimizin en büyük felaketinin yaşandığını vurgulayan Yorgancılar, yıkımın ana nedeninin bir defa daha sarsıntı yönetmeliğine uygun binaların inşa edilmemesi olduğunu belirterek kelamlarını şöyle sürdürdü: “Binalar insanları korumak için yapılmalı. İnsanların en temel gereksinimlerinden olan barınma gereksinimi, ne yazık ki kimi müteahhitlerce inşaat yapılırken demirden, çimentodan eksiltilerek, bir dairenin gereksinimi olan materyal iki hatta üç daireye bölünüyor. Bu halde satışlar yapılıyor. İnşaat kontrollerinin zafiyet içerdiğine şahit oluyoruz, canlar yitip gittikten, felaket olduktan sonra ise tutuklama kararı çıkıyor. Kime ne faydası var, giden canlar geri gelir mi? Ne yazık ki çok büyük ölçekte bir yıkım var. İki zelzelenin üst üste yaşanması ve uzun sürmesi ile felaketin boyutunu ve can kayıplarımız artırdı. Elbette bunda en büyük neden, bölgede çürük yapıların olmasıdır. Yıllardır ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ diyoruz. Bu son felaket de vaktinde zayıf ve yönetmeliğe ters halde yapılmış binaların bir sonucu.”

“Yıllardır Sarsıntı Bakanlığı istiyoruz”

Son büyük felaketin akabinde artık Türkiye’nin birinci gündem unsurunun sarsıntı ve kentsel dönüşüm olması gerektiğinin altını çizen Yorgancılar şunları söyledi: “Artık sırf İzmir’in değil, tüm Türkiye’nin gündemi sarsıntı ve kentsel dönüşüm olmalıdır. Yıllardır bir sarsıntı bakanlığının kurulması gerektiğini söylüyoruz. AFAD’ın daha koordineli çalışması gerekiyor. Gelen yardımların yanlışsız ve aktif halde yönlendirilerek süratli sonuç alınması büyük ehemmiyet taşıyor.”

Hisarcıklıoğlu: Felaketin üstesinden daima birlikte geleceğiz

TOBB İdare Konseyi Lideri M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Kriz Masası çalışmalarını sürdürürken, oda ve borsalarla işbirliği içinde yürüttükleri yardım kampanyası ile yardımların nizamlı formda bölgeye aktarıldığını, bölgede gerçekleştirdikleri istişarelerle acil gereksinimleri ve yapılacakları tespit ettiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Bu büyük felaketin üstesinden daima birlikte geleceğiz. Yapacak daha çok işimiz var. Ülkemiz, devlet ve millet el ele bu zorluğun ve acı günlerin de üstesinden gelecek güç, kabiliyet ve imkânlara sahiptir” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar