Parapiyasasi.net
Yüksek Seyreden Dolar Kuru Ne Anlama Gelir?
Yazar: -12 Mayıs 2021
26

Dünya üzerinde sayısız yabancı para birimi olmasına karşılık yüksek seyreden dolar kuru ne anlama gelir? Veya euro neden yükseldi? Gibi sorular daha çok sorulur.

Bunun nedeni küresel ekonomide çok fazla pay sahibi olan paranın dolar olmasıdır. Ekonomisinde dışa bağımlılık oranı yüksek olan ülkeler için ise yatırımların haricinde ülke içinde alım ve satımla alakalı değişim yani enflasyon gibi etkileneceğinden dolayı doların değeri takip edilir.

Altın almak isteyenlerin bile dolar rakamlarına hakim olması gerekir. Çünkü dolara bağlı şekilde altının bedeli ücretlendirilerek ekonomilerde satışa açılır. Bunun için doların yüksek olmasının bazı anlamları ve olası sonuçları vardır.

Doların Yükselmesi Neden Olur?

Doların yüksek olmasının yanında neden yükseldiği de önemli bir başka konudur. Ekonomilerde doların arz ve talebe göre şekillenmesinin yanında ekonomik anlamda baskılar, siyasi nedenler veya ambargolar bile yüksekliğe neden olabilir. Tek başına ekonomik nedenlere bağlamak büyük oranda yanlış değerlendirme yapılması anlamına gelecektir. Dünya ekonomisinde birçok piyasaya hakim olan doların değişikliği için çok fazla etmenden bahsedilir.

Yüksek Seyreden Dolar Kuru Ne Anlama Gelir?
Yüksek Seyreden Dolar Kuru Ne Anlama Gelir?

Dolar Yükselince Sonuçları Nelerdir?

Yüksekliğinin nedeni anlaşılır olsa da sonuçları birçok açıdan farklıdır. Bunların bazıları şunlardır:

  • Yerli para birimi değer kaybede, bazen develüasyon bile olabilir,
  • Alış yaptığınız ürünlerin fiyatlarında güncelleme ve artış olur,
  • Altın fiyatlarında yükseklik görülür,
  • Dışardan temin edilen fazla ürün olması enflasyonun oluşmasına zemin hazırlar,
  • Ekonomik daralmalara neden olabilir.

Bunların tamamı doların yükselmesinin olumsuz etkileridir. Ama yatırımcılar açısından bakıldığında elinde doları olan kişinin yatırımının katlandığı anlaşılır. Genel anlamda olumsuz etkilerinin daha fazla olmasından dolayı doların yükselmeye başlaması birçok piyasa için tehlike çanlarının çalmaya başlamasıdır.

Doların Düşürülmesi İçin Neler Yapılır?

Doların düşmesi için talebin kırılması sağlanmalıdır. Ellerinde bulunan dolarları bozdurma çağrısında bulunan hükümetlerin yapmayı planladığı bu amacı gerçekleştirmektir. Dolar üzerinde baskı uygulamak, taleplerin azalmasını ve piyasaya daha fazla dolar arzı akıtılmasını sağlamak gerekir. Başka bir anlamda doların piyasada daha çok dolaşmasını sağlamak düşüş için küçük etkiler yapabilir. Ekonomilerde bu bile önemlidir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar