Parapiyasasi.net
Yunanistan Dışişleri Bakanı’ndan Hatay’a ziyaret
Yazar: -12 Şubat 2023
12

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos ​​​​​​​Dendias, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Hatay’da, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile basına açıklamalarda bulundu.

Depremlerde hayatını kaybeden binlerce kişi için Yunanistan hükümeti ve halkı ismine başsağlığı dileyen Dendias, Çavuşoğlu’nun Yunan kurtarma takımının faaliyetleri ve kendi heyetinin bölgeyi ziyareti münasebetiyle memnuniyetini lisana getirmesinden dolayı teşekkür etti.

Dendias, bölgede arama kurtarma faaliyeti yürüten Yunan ve Avrupa ülkelerinden gelen takımların kurtardığı hayatlardan son derece şad olduklarını vurgulayarak “Çavuşoğlu ile biraz evvel Avusturya, Hollanda ve İzlanda kurtarma takımının çadırını ziyaret etme fırsatı bulduk. Burada aldığımız bilgilere nazaran toplamda 205 kişinin, Yunanistan’dan gelen takım de dahil olmak üzere, tüm bu gruplar tarafından kurtarıldığını öğrendik.” sözünü kullandı.

Yunan hükümetinin, Türk hükümetine ve halkına bu güç günleri aşması için verdiği takviyenin burada bitmeyeceğine işaret eden Dendias, “Başbakan (Kiryakos) Miçotakis’ten aldığım talimat doğrultusunda şunu söylemek istiyorum ki; biz Yunanistan olarak hem ikili seviyede hem AB seviyesinde sıkıntı günlerin aşılması için elimizden gelen bütün çabayı göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

Dendias, Çavuşoğlu’nun “Zor günlerde birbirimize yardım etmemiz kıymetli fakat bağlantılarımızı geliştirmek için diğer bir sarsıntı ve diğer bir felaketi beklemek zorunda değiliz.” kelamına kendisinin de katıldığını belirterek ilgilerin düzelmesi için bir sarsıntısı daha beklemeye gerek olmadığı kanaatinde bulunduğunu kaydetti.

Yunan vatandaşlarının, Türk halkına karşı karşıya kaldığı bu felakette dayanak vermelerinden ötürü son derece gururlu olduğunun altını çizen Dendias, Çavuşoğlu’na ve Türk hükümetine bu çok güç şartlarda ve vakitte kendilerine gösterdikleri yakın misafirperverlik için teşekkürlerini iletti.

Dendias, açıklamalarından evvel Çavuşoğlu ile AFAD Uyum Merkezi’ni ziyaret etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar