Parapiyasasi.net
Yunanistan’da seçim: Miçotakis’in partisi önde tamamladı
Yazar: -22 Mayıs 2023
4

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesindeki genel seçimlerde partisi Yeni Demokrasinin birinci sırayı almasına ait, halkın dört yıl iktidarda kalacak güçlü bir iktidar istediği yorumunu yaparak, yine sandığa gidileceğinin sinyalini verdi.

Yunanistan’daki seçimlerde resmi olmayan birinci sonuçlara nazaran, Yeni Demokrasi, yüzde 40’ı aşan oy oranıyla yarışı önde götürürken, Miçotakis seçim sonuçlarına ait değerlendirmede bulundu.

Halka, kendisine ve partisine gösterdiği büyük dayanak için teşekkür eden Miçotakis, “Halkımız oylarıyla ülkemizin bu dört yılda attığı değerli adımları bildiğini gösterdi.” diye konuştu.

Miçotakis, sandık sonuçlarına nazaran umudun karamsarlığa, birliğin ayrıma karşı galip geldiği yorumunu yaparak, “Sandık sonuçları Yeni Demokrasinin tek başına güçlü bir formda iktidar olabilmesi için halkın onayını aldığını kanıtladı. Seçmenler bugün bunu net bir formda istedi lakin bizden bir şey daha istediler. İlerleme, yiğit ıslahatlar yolunda daha süratli koşmamızı.” dedi.

Duygulu ve gururlu olduğunu tabir eden Miçotakis, böylesi büyük bir oy oranının kendisine yüklediği sorumluluğun tartısını hissettiğini vurguladı.

Miçotakis, halkın itimadına layık olmak için daha çok çalışacağına kelam vererek, şunları kaydetti:

“Sonuçların verdiği ileti son derece açık. Vatandaşlar dört yıllık misyon mühleti için güçlü bir hükümet istiyor. Bizi hala Avrupa’dan farklı tutan açığı süratlice kapatmamız için daha yavuz ıslahatlarla.”

Partisinin merkez binası önünde toplanan kalabalığa hitap eden Miçotakis, “Hemen yarından itibaren başlayacak ve bir sonraki seçimlere kadar sürecek çabayı birlikte vereceğiz. Halk buna çoktan karar verdi. Yeni Demokrasinin tek başına iktidarı sandıkta matematiksel olarak da teyit edilsin.” dedi.

Miçotakis, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bugün kendimize biraz rahatlamak, bu zaferi hak ettiğimiz üzere kutlamak için müsaade edelim. Kimilerinin lanse etmeye çalıştığı gri Yunanistan’ın karşında daha aydınlık bir Yunanistan’ın zaferi. Yani, yarından itibaren bizi çok iş bekliyor. Bugün attığımız birinci adımı tamamlayabilmek ve son galip olup üstlendiğimiz kıymetli işi sürdürmek için istikrarlı ve gözü pek bir formda ilerleyeceğiz.”

– Resmi olmayan sonuçlara nazaran Yeni Demokrasi önde

Yunanistan İçişleri Bakanlığının resmi olmayan sonuçlarına nazaran, Miçotakis’in önderi olduğu Yeni Demokrasi partisinin oy oranı yüzde 40’ın üzerinde.

Yeni Demokrasiyi, ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yaklaşık yüzde 20’lik oy oranı ile takip ediyor.

Yeni seçim sistemine nazaran ikinci kere sandığa gidilebilir

Yunanistan’da bu yıl birinci sefer uygulanan seçim sistemine nazaran, sandıktan çıkan sonuçların rastgele bir partinin tek başına iktidar olmasına müsaade vermemesi halinde, koalisyon için görüşmelerin yapılmasını öngörüyor. Koalisyon için uzlaşıya varılamaması halinde ise seçmenler için ikinci defa sandık kuruluyor.

Sandığa ikinci defa gidildiğinde, birinci olan partiye en az yüzde 25 oy almak kaydıyla 300 sandalyelik parlamentoda fazladan 20 sandalye veriliyor. Oy oranı yüzde 25’i her yüzde 0,5 oranında aştığında fazladan sandalye sayısı da bir artıyor.

Resmi olmayan sonuçlara nazaran, parlamentoda 140’ın üzerinde sandalyeye sahip olan Yeni Demokrasinin ikinci kere sandığa gidildiğinde de birebir oy oranını alması halinde sandalye sayısının 160’ı geçmesi ve tek başına iktidar olması bekleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar