• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9222
  % 0,05
 • € EURO
  31,3023
  % 0,08
 • £ POUND
  36,5967
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3200
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  1281477,637
  % 5,82
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Zelzele bölgesinde işten çıkarma yasağı

Zelzele bölgesinde işten çıkarma yasağı

Olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen bölgeden Çalışma ve Güvenlik Bakanlığınca belirlenecek vilayet ve ilçelerdeki işyerlerinde kısa çalışma ödeneği verilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesine nazaran, kısa çalışma ödeneği; kelam konusu işyerlerinde uygunluk tespiti beklenmeksizin patronların başvurusu doğrultusunda uygulamaya konulacak.

İş mukavelesi bulunan lakin sarsıntı tesirlerden kaynaklı bölgesel kriz gerekçesiyle yapılan kısa çalışma müracaatına dayanan yeni bir hak sahipliği oluşmayanlar ile işyerlerinin kapanması nedeniyle iş kontratı feshedilen ve rastgele bir işsizlik ödeneği hak sahipliği oluşmayanlara rastgele bir toplumsal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 133.44 TL nakdi fiyat takviyesi sağlanacak.

Nakdi fiyat takviyesi için OHAL müddetince sağlanacak ve daha evvel başlatılabilecek hak sahipliklerinden kalan mühletler tamamlandıktan sonra, kısa çalışma uygulanan periyotta yahut işsiz kaldıkları müddet boyunca verilecek. Bu şahısların genel sıhhat sigortasına ait primleri de İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Toplu kontrat, grev ve lokavt müddetleri uzatıldı

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle, toplu iş kontratı, grev ve lokavta ait müddetlerle ilgili düzenlemeler de yapıldı. Buna nazaran, toplu iş kontratı kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş mukavelelerinin yapılması, uyuşmazlıkların tahlili ile grev ve lokavta ait mühletler OHAL mühletince uzatıldı.

Bu kapsamda, patronların emekçi fiyatlarından yapılacak fiyat kesme cezalarının Türkiye’de heyeti bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine 1 ay içinde yatırılmasına yönelik müddet de OHAL müddetinde uzatıldı.

İstihdamın korunmasına yönelik tedbirler

Kararnameyle ayrıyeten istihdamın korunmasına yönelik birtakım önlemlerde alındı.

OHAL ilan edilen vilayetlerde her türlü iş kontratı, OHAL müddetince; ahlak ve yeterli niyet kurallarına uymayan haller ve gibisi sebepler, makul müddetli iş yahut hizmet kontratlarında mühletin sona ermesi, işyerinin kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, her türlü hizmet alımları ile imal işlerinin sona ermesi halleri dışında patron tarafından feshedilemeyecek.

Bu karara alışılmamış hareket eden patron yahut patron vekiline, mukavelesi feshedilen her emekçi için, fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt minimum fiyat meblağında idari para cezası uygulanacak.

Sağlık avans fiyatı ödemeleri maddeden muaf olacak

Kararnameye toplumsal güvenlik alanında alınacak önlemler kapsamında, OHAL ilan edilen vilayetlerde bulunan yahut buralarda sıhhat hizmeti sunucularının avans ödemeleri 6 Şubat ve sonrasını kapsaması halinde OHAL müddetince kamu mali idaresi ve denetim kanununun ilgili kararlarında muaf olacak.

Bu kurumların Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) sunması gereken fakat zelzelenin tesirlerine bağlı olarak temin edilemeyen sıhhat masraflarının ödenmesine temel fatura, doküman ve ekleri fatura kontrolünde aranmayabilecek. Faiz ve yersiz ödeme ile kontrattan kaynaklanan cezai koşul borçları SGK tarafından OHAL mühletince ertelenebilecek.

YORUMLAR YAZ