Parapiyasasi.net
Zelzele bölgesindeki barajlarda son durum ne? Bakan Kirişci: Tehlike yok
Yazar: -12 Şubat 2023
7

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Adana DSİ 6. Bölge Müdürlüğünde, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu’nun da iştirakiyle, zelzele bölgesindeki barajların durumu ve Adana’daki arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Felaketin, 10 ili kapsaması, arka arda 2 büyük zelzelenin olması ve Mısır’dan Gürcistan’a kadar geniş bir coğrafyada hissedilmesi nedeniyle başkalarından ayrıştığını anlatan Kirişci, şu sözleri kullandı:

“- En son yapılan çalışmalarda 108 bin kilometrekarelik bir coğrafyayı ve 13 milyonluk nüfusu etkilediği gözlemlenmektedir. Bulgaristan’ın yüzölçümü dikkate alındığında, bunun tam 108 bin kilometrekarelik alana denk geldiğini tabir edebiliriz.

– 100 bin kilometrekarelik Güney Kore için de zelzelenin etkilediği alanla ilgili mukayese bu manada yapılabilmiş olur. Nüfus bakımından ise Avrupa’nın pek çok ülkesinin nüfusunun üzerinde bir nüfus etkilenmiştir.”

Kirişci, zelzele uzmanlarına nazaran, zelzelelerin sismik aygıtlarla ölçülmesinden bu yana dünya üzerindeki fay sınırlarında, böylesine bir kırılmanın yaşanmadığına işaret ederek, “Fayın kırılma uzunluğuyla ilgili de rekor olduğunu, 500 kilometrelik uzunluğa tekabül ediyor, bu tarafıyla dünyada birinci olduğunu ilgili uzmanlar söz etmektedir. Bu nedenle, 6 Şubat sarsıntılarını yalnızca ülkemizde değil, dünyada da ‘asrın felaketi’ olarak tanımlıyoruz. Bilim insanları da bunu teyit ediyor.” diye konuştu.

Depremin çabucak akabinde bakanların, AFAD’ta bir ortaya gelerek, durum değerlendirmesi yaptıklarını ve görevlendirildikleri vilayetlere intikal edip çalışmalara başladıklarını anımsatan Kirişci, kendisinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Adana’ya geldiğini söyledi.

Kirişci, iklim kurallarının ve ulaşımdaki aksamaların, birinci yardım gruplarının sarsıntı bölgesine ulaşmasını zorlaştırdığını lisana getirerek, “Bu da bu sarsıntının öteki sarsıntılardan ayrışan kıymetli özelliği oldu. Bütün kurumların çabasıyla arama kurtarma çalışmalarına acilen başlandı. Yalnızca kurumlarımız değil, ülkemizin dört bir yanından sarsıntı bölgesine birinci yardım takımları ulaştı. Bu takımlara memleketler arası yardım takımları eklemlendi. Sıkıntı vakitlerde bir olduğumuzu tüm dünyaya gösterdik. 85 milyon bir ve bir arada bu zorluğu da aşacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Barajlarla ilgili dezenformasyon, arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiledi”

Bu süreçte vatandaşlara sağ salim ulaşma çabasının yanında dezenformasyonla da gayret etmek durumunda kaldıklarını vurgulayan Kirişci, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“- Barajlarla ilgili dezenformasyon ne yazık ki arama kurtarma çalışmalarını olumsuz istikamette etkiledi. Bu yaygaraları çıkaranlarla, yardım tırlarını, enkazları yağmalayanları tıpkı kümede kıymetlendiriyoruz. Bunların gerçek insan olup olmadıkları konusunda bizim bir kıymetlendirmemiz ve bu halde açıklamamız olmuştur. Zelzele bölgesi ve yakın etrafında 140 baraj ve gölet var. Bunların 110’u barajdır, 30’u da gölettir.

– Hiçbir tesisimizde baraj güvenliğini tehdit eden bir durum kelam konuşu değildir. Tıpkı bölgede özel dal tarafından işletilen 172 hidroelektrik santraliyle ilgili de rastgele bir sorunun bulunmadığını belirtmek isterim. Barajlarımız, DSİ gruplarımız tarafından her gün denetim edilmektedir. Bölgedeki baraj ve göletlerin 140’ına da ulaşılmış olup 132’sinde acil müdahaleyi gerektirecek bir duruma rastlanmamıştır. Su sızıntısının bulunmadığını da belirtirken, 8 barajımız takip altındadır. Bunlardan Malatya Sultansuyu Barajı ve Osmaniye Arıklıkaş Göleti’nin suyunu boşalttık.

– Atatürk Barajı ve Yarseli Barajı’yla ilgili savların da temelsiz olduğunu, yerinde yaptığımız incelemelerde kamuoyumuzla paylaştık. 3 gün evvel Atatürk Barajı’nı, dün de Hatay’da Yarseli Barajı’nı yerinde teknik takımımızla inceledik. Kretlerde çatlaklar var ancak bu çatlaklar her vakit olan bir şey. Ancak bu çatlakların barajın tehlike doğuracağı noktasında asla değerlendirilmemesi gerektiğini, bütün kamuoyuna duyurmak istiyorum.”

“Asi Irmağı’nda anlık denetimler yapılıyor”

Vahit Kirişci, ülke sonları dışındaki barajları da anlık olarak takip ettiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“- Suriye rejimi denetimindeki Al Rastan Barajı’ndaki çalışmalar nedeniyle barajın kapakları açılmış. Bu durum lokal kaynaklardan öğrenilir öğrenilmez DSİ grupları Asi Irmağı’nın debisini denetim etmeye başladı.

– Irmağın debisi saniyede 15 metreküp iken, bu 130 metreküp saniyeye yükselmiş. DSİ gruplarının müdahalesiyle Asi Irmağı Türkiye’ye giriş yapmadan Afrin Kanalı’na yönlendirilmiş ve su düzeyi 103 metreküp saniyeye geriletilmiştir.

– Şu an prestijiyle Asi Irmağı’nın debisi 91 metreküp saniyeye kadar düşmüş olup, DSİ takımlarınca anlık denetimler yapılmaktadır. Rastgele bir risk kelam konusu değildir.”

“Adana, zelzelesi en az hasarla atlatan ilimiz olmuştur”

Depremler sonrası Adana’daki son duruma ait de bilgi veren Kirişci, kentte sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, istekli teşekküller, vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşları, bakanlar, milletvekilleri ve AK Parti’li yetkililerin iştirakiyle tam bir işbirliği ve uyum içinde çalışmaların muvaffakiyetle yürütüldüğünü anlattı.

Kirişci, yıkılan 13 binanın akabinde birinci müdahalelerin yapıldığını aktararak, “Adana, sarsıntısı en az hasarla atlatan ilimiz olmuştur. Bu binalarda arama kurtarma çalışmaları, bir bina hariç tamamlanmış. Kubilay Apartmanı’nda enkaz çalışmaları yürütülüyor. Burada birtakım teknik zahmetler olduğu için gecikme yaşanıyor. Şu ana kadar 34 vatandaş enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Adana’da, şu an prestijiyle 378 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar