Parapiyasasi.net
Zelzele bölgesinden göç
Yazar: -10 Şubat 2023
9

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıda 4’üncü günü geride bıraktı. Birincisi 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki sarsıntı; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı. Yıkılan binaların enkazı altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları aralıksız devam ederken, sarsıntıda hayatlarını kaybedenlerin sayısı da artmaya devam ediyor. Zelzelede ölenlerin sayısı 16 bin 170 şahsa, yaralananların sayısı da 64 bin 194 şahsa yükseldi.

113 bin işçi sahada

Depremlerin akabinde bin 117 artçı zelzele meydana geldi. Bölgede AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Kıyı Güvenlik, DAK, İnanç, itfaiye, tahlisiye, MEB, STK’ler ve milletlerarası grupların 24 bin 727 arama kurtarma çalışanı vazife yapıyor. Öbür ülkelerden gelen arama kurtarma çalışanı sayısı ise 5 bin 709. AFAD, Emniyet, Jandarma, MSB, UMKE, ambulans takımları, gönüllüler, lokal güvenlik ve mahallî takviye takımlarından görevlendirilen saha işçi sayısı ile bir arada bölgede vazife yapan işçi sayısı 113 bin 201’e ulaştı.

Havadan karadan tahliye

Soğuk kış koşullarının hakim olduğu zelzele bölgesinden tahliyeler de hızlandı. Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), kara yolu ve demir yolu aracılığıyla 4 bin 607, hava yolu aracılığıyla 23 bin 437 olmak üzere 28 bin 44 kişinin afet bölgesinden tahliye edildiği açıkladı. Bu ortada, Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, bölgeye yapılan tahliye seferleri ve taşınan kargo yüküne ait sayıları paylaştı. Üstün’ün paylaşımına nazaran, 7-8 Şubat’ta 44 bin 716 depremzede tahliye edilirken, 36 kargo uçuşuyla 2 bin 520 ton insani yardım afet bölgesine taşındı. Birebir tabloya nazaran, THY dün de 30 bin 318 kişiyi tahliye etti ve 15 kargo seferi ile 900 ton insani yardım materyalini sarsıntı bölgesine ulaştırdı. THY Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress ise arama-kurtarma ve sıhhat gruplarını sarsıntı bölgesine ulaştırmak gayesiyle bugüne kadar toplam 60 özel uçuş gerçekleştirdiğini duyurdu. Düzenlediği özel uçuşlarda 2 binden fazla arama-kurtarma ve sıhhat grubunu bölgeye taşıyan SunExpress, bu uçuşların dönüş seferlerinde de sarsıntıdan etkilenen 4 binden den fazla vatandaşın bölgeden tahliyesini sağladı.

Otele yerleştiriliyorlar

Bu ortada, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yıkıma neden olduğu vilayetlerden getirilen depremzedeler otellere yerleştirilmeye başlandı. Bölgeden gelen 96 depremzede, İzmir’in Çeşme ilçesinde konaklayacakları otellere yerleştirildi. Sarsıntılardan etkilenen 10 vilayetten 4 binin üzerinde depremzede de Antalya’nın Alanya ilçesindeki otellerde konaklamaya başladı. Erzurum’un kıymetli kış turizm merkezlerinden Palandöken’deki bir otel, kapılarını akraba olan 11 Malatyalı depremzedeye açtı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar