Parapiyasasi.net
Zelzelelerde can kaybı 45 bin 89’a yükseldi
Yazar: -01 Mart 2023
8

AFAD’dan yapılan açıklamaya nazaran, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde 11 bin 20 artçı sarsıntı meydana geldi.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da 45 bin 89 kişi hayatını kaybetti. Bölgeden tahliye edilen ve kendi imkanları ile gittikleri vilayetlerde valilik yahut kaymakamlıklara başvurarak kayıt yaptıranların sayısı 1 milyon 971 bin 589’a ulaştı.

Bölgede hala AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Kıyı Güvenlik, DAK, İtimat, itfaiye, tahlisiye, MEB, STK’ler ve memleketler arası arama kurtarma çalışanından oluşan toplam 6 bin 368 arama kurtarma işçisi misyon yapıyor.

Ayrıca zelzele bölgelerinde AFAD, emniyet, jandarma, MSB, UMKE, ambulans, lokal güvenlik, mahallî takviye grupları ile gönüllüler ve saha işçisinden toplam 234 bin 636 kişi bulunuyor.

Afet bölgesinde başta ekskavatör, cazip, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör ve gibisi iş makineleri olmak üzere toplam 18 bin 40 aracın misyonu devam ediyor.

Bölgeye, işçi ve gereç sevkiyatı için kurulan hava köprüsü ile Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sıhhat Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne bağlı 116 helikopter ve 76 uçakla bugüne kadar 13 bin 999 sorti yapıldı.

Bu ortada bölgede Ulusal Savunma Bakanlığı ve Kıyı Güvenlik Komutanlığı tarafından toplam 38 gemi görevlendirildi.

358 bin 37 çadırın suramı tamamlandı

Depremden ağır biçimde etkilenen bölgelere, bakanlıklar, ilgili kurum ve kuruluşlar ile farklı ülkeler ve milletlerarası kuruluşlar tarafından sevk edilen 358 bin 37 çadırın konseyimi tamamlandı. 11 vilayet ve 332 noktada konteyner kentler oluşturulurken, 10 vilayet ve 162 noktada konteyner kent kurulumları devam ediyor.

Afet bölgesinde ve afet bölgesi dışında çadır, konteyner, GSB yurtları, oteller, kamu misafirhaneleri, MEB tesisleri ve öbür tesislerde barınma hizmeti sunulan kişi sayısı 1 milyon 915 bin 687’ye ulaştı.

Afet psikososyal dayanak çalışmaları kapsamında, 4 taşınabilir toplumsal hizmet merkezi Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye ve Malatya’da görevlendirildi. Sarsıntı bölgesinde 691 bin 388, sarsıntı bölgesi dışında 333 bin 903 olmak üzere toplam 1 milyon 25 bin 291 bireye psikososyal takviye verildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar