Parapiyasasi.net
6 Ay Sonra Ödemeli İhtiyaç Kredisi Nedir, Ne kadar, Hangi Bankalar Veriyor?
Yazar: -15 Aralık 2021
24

6 Ay Sonra Ödemeli İhtiyaç Kredisi Nedir, Ne kadar, Hangi Bankalar Veriyor?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan covid-19 tüm dünyayı etkisi altına almış durumdadır. Dünya hiç tanımadığı bu virüsle topyekün mücadele etmeye çalışmaktadır. Tabiri caizse hayatı her alanda durduran bu virüs, insan sağlığını etkilediği kadar ekonomik olarak da ülkelere zor zamanlar yaşatmaktadır. Salgın nedeniyle sağlık sektörü yetersiz kalmış, üretim alanları durmuş, dünyada istihdam büyük ölçüde azalmaya başlamış ve bunlar vb. sebeplere bağlı olarak da ekonomik sektör ağır darbeler almıştır. Yaşanan bu olumsuz durumlar nedeniyle ülkeler vatandaşlarını korumak için bir dizi tedbir paketi açıklamaya başlamıştır. Ülkemiz de virüsün etkilerini en aza indirmek için ekonomik ve sosyal hayatta birçok önlem alan ülkelerdendir. Ekonomik anlamda alınan tedbirlerden biri de üç kamu bankası tarafından verilen ve verilmeye devam eden 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisidir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan bu 6 Ay Sonra Ödemeli İhtiyaç Kredisi destek kredisi covid-19 sebebiyle zor duruma düşen dar gelirli ve orta gelirli vatandaşların finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla 1 Nisan itibariyle verilmeye başlanmıştır.

6 Ay Sonra Ödemeli İhtiyaç Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Devlet destekli 6 Ay Sonra Ödemeli İhtiyaç Kredisi covid-19 sebebiyle Vakıf Bankası, Ziraat Bankası ve Halk Bankası tarafından dar gelirli ailelere verilmektedir. Bu kredi üç kamu bankası tarafından aylık %0.49 faiz oranı ile verilmektedir. Bu krediyi kullanmak isteyen müşterilerin taşımaları gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

  • Hane halkı gelirinin toplam geliri 5000 olan ve altında olan banka müşterileri bu krediden yararlanabileceklerdir.
  • Krediden yararlanmak isteyen müşterilerin herhangi bir bankada açık kredi takip kaydının bulunmaması gerekmektedir.
  • Müşterilerin açık karşılıksız çeki olmaması ve protestolu senedinin bulunmaması gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız şartları taşıyan müşteriler bu krediden çalıştıkları banka aracılığıyla ya da çalışmak istedikleri banka aracılığıyla yararlanabilecektir. Fakat hane halkında eşlerden biri bu krediden yararlanmışsa diğer eş kredi kullanamayacaktır.

6 Ay Sonra Ödenecek Temel İhtiyaç Kredisinin Geri Ödemesi Nasıl Olacaktır?

Covid-19 sebebiyle maddi olarak olumsuz etkilenen orta ve dar gelirli vatandaşlar üç kamu bankasından 6 ay ertelemeli 36 ay vadeli destek kredisinden belirtilen şartları taşıyorlarsa yararlanabilmektedir. Temel İhtiyaç Kredisi en fazla 10.000 TL olarak çekilebilmektedir. Bu kredilerin ödemeleri sabit bir taksit ödemesi olarak gerçekleşecektir. 6 Ay Sonra Ödenecek Temel İhtiyaç Kredisinin taksitleri ise;

  • 5.000 TL kredi için ilk 6 aydan sonra 30 ay boyunca 188 TL aylık taksit ödemesi yapılacaktır.
  • 7.500 TL kredi için ilk 6 aydan sonra 30 ay boyunca 282 TL aylık taksit ödemesi yapılacaktır.
  • 10.000 TL kredi için ilk 6 aydan sonra 30 ay boyunca 376 TL aylık taksit ödemesi yapılacaktır.

6 Ay Sonra Ödenecek Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Temel İhtiyaç Kredisi başvuru sonucunu bankalar müşterilerine sms yoluyla bildirmektedir. Müşteriler ise internet üzerinden bankaların kredi başvurusu sorgulama ekranları yardımıyla başvuru sonucu öğrenebilmektedir. Eğer banka tarafından destek kredisi onaylanmışsa müşteriler şubeye gitmeden kredi kullanımlarını bankalarının mobil bankacılık veya internet bankacılığı kanallarından yapabilmektedirler. Müşteriler saydığımız bu kanalların başvuru ekranlarına girerek krediyi aktif hale getirebilmektedir. Ayrıca debit kartları aracılığıyla ATM’lerden hesaplarına aktarabilmekte ve yine ATM kartlarından kredi tutarını çekebilmektedirler. Fakat müşteriler banka müşterisi değilse banka şubesine giderek işlemlerini yapması gerekmektedir.

Covid-19 sebebiyle yaşanan bu süreç en çok orta ve düşük gelirli aileleri zor durumda bırakmıştır. Bu nedenle devlet vatandaşların yaşadıkları finansman sıkıntısını en aza indirmek amacıyla6 ay sonra ödenecek temel ihtiyaç kredisini vatandaşlarının kullanımlarına sunmuştur. Sağlanan bu kredi imkanı ile devlet bir nevi orta ve düşük gelirli vatandaşına bankalara karşı kefil olmaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar