Parapiyasasi.net
Borsaya Girmek İçin Ne Kadar Para Gerekir?
Yazar: -13 Ocak 2021
10

Borsalar uzun süredir yatırımcıların gözdesi durumunda. Borsadan para kazanma fikrinin herkese cazip gelmesi ise oldukça normal. Sonuç olarak yaşamını borsadan kazanan çok sayıda yatırımcı bulunuyor. Kimileri al sat stratejisi izlerken, kimileri uzun vadeli yatırımlarla parasını katlamayı başarıyor. İlk kez borsaya giriş yapacak kişilerin aklında ise şu soru bulunur: “Borsaya ne kadar para ile girmeliyim?” Yazımızın devamında bu soruya odaklanacağız.

Borsaya Ne Kadar Para Yatırılmalı?

Borsada para kazanmak için hisse senedi alım satım işlemlerine yönelen yatırımcı sayısı fazladır. Hisse senetleri uzun vadeli yatırımlarda kazançlı emtialar olabilir; ancak kısa vadede kazandıran birçok hisse senedinin var olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle hangi hissenin nasıl bir performans gösterebileceğini analiz edebilmek önemlidir. Borsa eğitimi alarak kendinize strateji belirleyebilir, portföy oluşturarak yatırımlarınızı çeşitlendirebilirsiniz.

Borsaya girişte yatırmakla zorunlu olduğunuz bir tutardan söz edilemez. Bu tutar tamamen sizin inisiyatifinizdedir. Düşük tutarlarla borsaya başlayabileceğiniz gibi daha yüksek tutarlarla da işlem gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yaptığınız yatırımın tutarı potansiyel kazancınızın ne kadar olabileceği ile doğru orantılıdır. Bunu basit bir örnekle anlatalım.

Bir hisse senedi alarak borsadaki ilk yatırımınızı gerçekleştirmek istiyorsunuz. Örneğin, X hissesini almaya kadar kıldınız. X hissesi 5 lira değerinde ve bu hisseden 20 adet aldınız. Toplam yatırımınız 100 TL değerinde. X hissesi 7,5 lira seviyesine ulaştığında yatırımınızın değeri 150 TL olacaktır. Aradaki 50 TL’lik fark ise kârınızı ifade edecektir. Eğer 1000 TL ile aynı hisseyi alsaydınız, elinizdeki hissenin değeri 1500 TL olacak ve kârınız 500 TL’yi bulacaktı. Hissenin satışı gerçekleştiğinde aracı kuruma belirli miktarda komisyon ödeneceği unutulmamalıdır. Görüldüğü üzere yatırım tutarının fazla olması potansiyel kazancınızla doğru orantılı ilerlemektedir. Yine de ilk aşamada yüksek tutarlarla borsaya girilmesi pek önerilmez. Gerek hisse senetlerinde gerek forex piyasalarında öncelikle iyi bir eğitim alınması gerekir. Demo hesaplarda sanal paralarla borsa oynayarak tecrübe kazanabilirsiniz. Bu sayede borsaya ne kadar parayla girilir sorusuna kendi cevabınızı bulabilir, mevcut riskleri çözümleyerek en doğru tercihe odaklanabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar