Parapiyasasi.net
Gümüş Yatırımı Ne Kadar Güvenilir?
Yazar: -04 Ocak 2021
4

Yatırımcılar yatırımlarını belirlemeden önce hangi varlığa ne kadar güvenmeleri gerektiğini öğrenmek isterler. Çünkü piyasa şartları içinde her şey mümkündür, en ufak tetikleyici unsur piyasayı derinden sarsabilir. Ancak bazı yatırım araçları dalgalanmalardan daha az etkilenir. Bunların başında altın ve döviz varlıkları bulunuyor. Yazımızın devamında gümüş güvenilir mi sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Gümüşe Güvenmeli Miyiz?

2020 yılında yatırım araçlarının büyük kısmı yerli yatırımcıya iyi kârlar bıraktı. Özellikle altın, döviz ve gümüş yatırımları her portföyde yerini aldı. Gümüşün 2020 yılında iyi bir performans göstermesi, 2021 yılında bu performansın üstüne çıkabileceği anlamı taşıyabilir. Yatırımcılar da genellikle toplam varlığın %10 kadarını gümüşten yana kullanarak portföy çeşitlendirmesinde bulunuyor.

Global çaptaki ekonomilerde belirsizlik hâkim. Pandemi süresince yaralar alan global ekonomi, 2021 yılında pandeminin sona ermesini ve yeni bir sürecin başlamasını umut ediyor. Böylesine bir kaos ortamında güvenilir liman olarak gümüşü seçmek doğru karar olabilir.

Gümüşe Yatırım Yapmanın Avantajları

1. Kaos Piyasasından Daha Az Etkilenir

Ne zaman bir kriz çıksa veya ülke ekonomilerini global çapta etkileyen unsurlar belirse, küçük ve büyük yatırımcılar doğrudan değerli madenlere yönelir. Paranın durumunun belirsizleşmesi, gümüş gibi madenlerin güvenilir liman halini almasını sağlar. Bu nedenle gümüş yatırımı avantajları arasında bu koşulları belirtebiliriz.

2. Altına Göre Ucuzdur

Yatırımcılar altına ayırdıkları parayı gümüşe tercih ederlerse çok daha fazla gümüş satın alabilirler. Daha fazla gümüşe sahip olunduğunda değer artışları sonrasında kârlı çıkmak mümkün olacaktır.

3. Uzun Vadeli Yatırım İçin İdealdir

Birikimlerini gümüş hesabında değerlendirmek isteyenler için gümüş ideal bir seçenektir. Uzun yıllar boyu yatırım bozulmadığı sürece, gümüş yatırımı her zaman kazandıran bir niteliğe bürünecektir.

4. Al Sat Yapılabilir

Gümüşün piyasa hacmi altına göre çok daha düşüktür. Bu nedenle ortaya çıkan fiyat değişimleri keskindir, ani hareketlenmeler söz konusudur. Bu durumu bir avantaja çevirerek gümüşte al sat yapabilirsiniz. Gümüş fiyatı düşmeye başladığında alım yapabilir, tekrar yükselmeye başladığında satışı gerçekleştirebilirsiniz. Aradaki fark elde ettiğiniz kârı ortaya çıkaracaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar