Parapiyasasi.net
Güncel altın fiyatları ne kadar oldu?
Yazar: -16 Şubat 2021
6

Güncel altın fiyatları ne kadar oldu? Pek çok kullanıcının aklında olan bu soru özellikle yüksek fiyattan altın alanları merak ettiriyor.

Günümüzde altının önemli bir yeri bulunuyor. Altının değeri arttıkça insanlar da altını yatırım aracı olarak görmeye başladı. Altının kullanım alanı genellikle kaplama veya dekoratif amaçlı olsa da altın yatırımda da sıklıkla tercih edilen bir araç. Koronavirüs salgını ile birlikte değerine değer katan altın, pek çok yatırımcıyı sevindirmişti fakat hem küresel piyasalarda altının düşüşe geçmesi hem de ülkemizde TL’nin değer kazanmasıyla birlikte altın fiyatlarında yaşanan büyük düşüş altına sahip olanları etkiledi. Şu anda 500 liranın üzerinde altın alan dahi bulunuyor.

Güncel altın fiyatları ne kadar oldu?

Geçen hafta 421 lira civarında dolaşan gram altın, ilerleyen günlerde 410 liranın altına kadar düşmüştü. Yaşanan bu düşüş sonrasında altın yeni haftaya daha da düşerek başlamıştı. Şu anda 405 lira seviyesinde gezen altın bu seviyelerde seyrediyor. Altının son 6 aylık seyrini incelediğimizde 450 liradan 530 liranın üzerine çıktığı görülüyor. Altının bu kadar çok yükselmesinin sebebi döviz kaynaklı idi. Döviz kurlarındaki olumlu gelişmeler sonrasında düşüşe geçen gram altın, hızlı bir şekilde 500 liranın altına indi. 500 liranın altına indikten sonra yavaş yavaş gerilemeye başlayan gram altın 400 liraya kadar yaklaştı.

güncel altın fiyatları ne kadar oldu?

Altının küresel piyasalarda da değer kaybı sürüyor. Son 6 aylık grafik incelendiğinde 2.000 doların üzerine kadar çıktığı görülen altın kademe kademe düşmeye başladı. 1.780 doların altına kadar gerileme yaşadıktan sonra 1.950 doların üzerine tekrar çıkan altın sonrasında keskin bir düşüş yaptı. Altın geçtiğimiz hafta 1.848 dolar seviyesine yaklaşırken ilerleyen günlerde 1.815 dolar seviyesine kadar düştü. Yeni hafta ile birlikte 1.820 dolara yakın bir konumda yer alan altın, zaman zaman dalgalı bir şekilde seyrini sürdürüyor.

Bazı yatırımcılar altında son durumun ne olacağını merak ediyor. Ekonomistler küresel piyasalarda altının eskisine göre yavaş yavaş düşeceğini tahmin ediyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar