Parapiyasasi.net
Piyasalarda son durum: Dolar ve euro ne kadar oldu? (14 Şubat 2023)
Yazar: -14 Şubat 2023
9

Kur tarihi tepelerinde yatay seyrederken, piyasalarda geniş bir coğrafyada binlerce binanın yıkılmasına neden olan zelzelenin tesirleri ve maliyeti izleniyor.

Bugün iç gündemde sarsıntıyla ilgili önlemlerin görüşüleceği ve Cumhurbaşkanı başkanlığında yapılacak kabine toplantısı ile MHP’nin TBMM küme toplantısı yer alıyor.

Ekonomistlerin ve iktisat yetkililerin birinci hesaplamaları zelzelenin maliyetinin 50 milyar aşacağı bulabileceğini gösteriyor lakin yeni raporlar maliyetin bu fiyatın da üzerine çıkabileceğine işaret ediyor. TÜRKONFED haftasonu yayımladığı raporda maliyetin 84.1 milyar dolara ulaşabileceğini, İstanbul Analytics ise toplam tesirin 100 milyar doları bulabileceği varsayımında bulunuldu.

Depremde arama kurtarma çalışmaları bir hafta geçmiş olmasına karşın birtakım bölgelerde hâlâ devam ederken, hayatını kaybedenlerin sayısı 31,643 oldu.

Geçen hafta Pazartesi sabaha karşı ve öğle saatlerinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki zelzele, yaklaşık 13.4 milyon kişinin yaşadığı 10 vilayet ve Suriye’nin kuzeyinde büyük yıkıma yol açtı. 10 vilayette harika hal ilan edildi.

Dolar ve euro ne kadar oldu?

Döviz piyasasında arz ve talebi TCMB’nin aldığı tedbirler belirlediği için piyasada son aylarda keskin hareketler görülmüyor. TL geçen yılın tamamında, büyük kısmı yılın birinci yarısında olmak üzere dolar karşısında %29.6 bedel yitirdi. Dolar/TL bu sabah saat 08.46’da 18.8400/18.8425 düzeyinde. Zelzele sonrasında TL, dolar karşısında manalı değişim göstermedi. Euro/TL kuru ise 20.23 düzeylerinde yer alıyor.

ABD enflasyon verisi izleniyor

Asya borsaları, bugün açıklanacak ABD enflasyonun bilgilerinin yavaşlama göstereceği beklentisiyle dün Wall Street’te görülen yükselişe paralel olarak yükselirken, yen Japonya hükümetinin Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) yeni lider adayını açıklamasının akabinde kayıplarını telafi etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar