Parapiyasasi.net
Piyasalarda son durum: Dolar ve euro ne kadar oldu? (9 Şubat 2023)
Yazar: -09 Şubat 2023
7

Geniş çaplı yıkım yaratan zelzelede arama kurtarma çalışmaları sıfırın altındaki sıcaklıklarda devam ederken hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 873’e yükseldi.

TCMB reeskont ve avans kredilerinin ödemelerini ötelerken Hazine Temmuz sonuna kadar zorlayan sebep ilan ederek bölge için vergi ödemelerini öteledi. Ayrıyeten ilgili kamu kurumlarına birinci etapta 100 milyar TL aktarıldı.

Borsa İstanbul kapalı

Borsa İstanbul, beş iş günü mühletince süreksiz olarak kapatıldığını, dün süreçlerin de iptal edildiğini duyurdu. Endeks zelzelenin meydana geldiği tarihten itibaren %16 düşüş kaydetti.

Döviz piyasasında arz ve talebi TCMB’nin aldığı tedbirler belirlediği için piyasada son aylarda keskin hareketler görülmüyor. TL geçen yılın tamamında, büyük kısmı yılın birinci yarısında olmak üzere dolar karşısında %29.6 paha yitirdi. Dolar/TL bu sabah 08.54’te 18.8305/18.8310 düzeyinde. Euro/TL kuru ise birebir saatlerde 20.23 düzeyindeydi.

Bugün iç bilgi gündeminde TCMB’nin haftalık para banka menkul değer rezerv istatistikleri bulunuyor.

Seçim gündemi

İktidar düşük faiz, cari fazla odaklı alışılagelmişin dışındaki iktisat siyasetleri uygularken muhalefet tüm iktisat siyasetlerini bilakis çevirmeyi hedefliyor. Bu nedenle 14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçimde iktisat siyasetlerinde esaslı değişim getirecek bir sonucun gerçekleşip gerçeklemeyeceği izleniyor.

Anketler birbirine yakın sonuçlara işaret ederken sarsıntının ve 10 vilayette ilan edilen harika halin seçmen davranışlarına ve seçim takvimine tesirleri de izlenecek.

Küresel piyasalar

Asya borsaları, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin Lider Jerome Powell’ın faizlerin daha yüksek düzeye çıkacağı açıklamalarını tekrarlamalarıyla Wall Street’e paralel olarak gerilerken, dolar bir ayın tepelerine yakın seyretti.

Dolar, yatırımcıların Fed yetkililerin ölçülü faiz artışlarının yapılmaya hazırlanıldığı açıklamalarını sindirmesiyle sonlu değişim gösterirken, yatırımcılar gelecek hafta açıklanacak ABD enflasyon verisini yakından izleyecekler.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar