Parapiyasasi.net
2021 Dolar/TL Tahminleri
Yazar: -21 Ocak 2021
352

Birçok kurumdan 2021 yılı için Dolar/TL tahmini geldi. 2020 yılında Türk Lirası belirgin bir değer kaybederken en çok konuşulan konulardan birisi Dolar/TL oldu. Özellikle 2020 yılının sonlarına doğru Merkez bankası başkanın değişmesi ve Hazine bakanının istifa etmesiyle birlikte Dolar/TL üzerinde olumlu bir hava oluştu. Bu olumlu hava 2021 yılında daha ne kadar devam edecek birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kurumlar bu konuyla alakalı 2021 yılında Dolar/TL tahminlerini yayınlamıştır. Türk lirasının nasıl bir performans göstereceğine dair bilgi almak için bunlara bakabilirsiniz.

HSBC Tahminleri

2021 yılında HSBC Dolar/TL tahminlerinde 7.10 TL seviyesini uygun gördü. Banka özellikle Türk Lirasında olumlu havanın sürmesi ve normalleşme durumunun tam anlamıyla yerine getirilmesi durumunda kurun 6.50 civarına gelmesini beklediğini söylemektedir. Kurun 6.50 seviyelerine kadar gelebileceği ihtimali bulunduğunu söylemektedir.

Capital Economics

Capital Economics tarafından yayınlanan raporlara göre Türk lirasındaki değerlenme halen devam edebilir. Özellikle merkez bankasının yeniden ortodoks politikalara dönmesiyle Türk lirasındaki değerlenmeyi olumlu etkiledi. Bu politikalara 2021 yılında bağlı kalınırsa Türk lirasında değerlenmenin devam edebileceği ön görülmektedir. Özellikle 2021 yılında bu durum eğer gerçekleşirse Türk lirası ilk defa bir yılda 2012 yılından bu yana bir değerlenme yaşayacak.

UBS

İsviçreli Banka olan UBS, Dolar/TL kurunda özellikle 2021 yılında ikinci çeyreğin sonunda 7.00 TL seviyelerine kadar inmesini beklemektedir. Daha sonra bu sürecin ardından Dolar/TL kurunda yükselişlerin başlayabileceği tahmin edilmektedir. Özellikle bankanın Dolar/TL kuru için yıl sonu tahmini 7.60 TL olarak gerçekleşti.

Barclays

Barclays analistleri Dolar/TL kuru hakkında tahminlerini yayınladı. Özellikle Türkiye’de söylenen %14 oranındaki enflasyonun 2021 yılının ilk yarısında aşağı yönlü hareket edebileceğini söyledi. Aynı zamanda Enflasyonun yıl sonunda tek hanelere kadar düşebileceği söylenmiştir. Kurum aynı zamanda Dolar/TL kuru ile alakalı yıl sonunda diğer kurumların aksine tahminlerinin 8.40 olduğunu aktardı. Özellikle belirli değişkenlerin olmasıyla Dolar/TL kurunun 7 TL’nin altına inmesinden merkez bankasının kaçınacağı ön görülmektedir. Güçlü rezervler ve dış dengelerin belirsiz olması Dolar/TL üzerinde bir risk oluşturuyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar