• YARIM ALTIN
  7.935,00
  % -0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2739
  % 0,06
 • € EURO
  35,0177
  % -0,08
 • £ POUND
  41,2059
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  4,4508
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3642
  % 0,05
 • BITCOIN/TL
  2206274,383
  % 0,01
 • BIST 100
  10.677,49
  % 0,19

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsa nasıl öğrenilir? Borsa bazı insanların ara ara niyetlenip bir türlü giremediği bir alandır. Kazandırdığı zaman çoğu yatırım aracından daha karlı olan borsaya girmek için öncelikle elbette detaylı bilgi sahibi olmak şart. Peki borsaya nasıl giriş yapılır.

Borsa Nedir?

borsa nasl ogrenilir
Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsa, bireysel yatırımcıların düşük ya da yüksek bütçelerle büyük şirketlere ortak olması şeklinde işleyen bir yatırım alternatifidir. Borsa sayesinde Türk Hava Yolları, Koç Holding, Akbank gibi çok büyük şirketler üzerinde hisse sahibi olunabilir. Borsa yerleşmiş algıya göre kumar ile özdeşleşmiş olsa da işin aslı böyle değildir. Güçlü ve güvenilir şirketlerden hisse almamız ve bu hisseleri bir süre saklamamız durumunda şirket sahipleri ile benzer haklara sahip oluruz. Borsa nasıl girilir sorusunu soran birisinin bilmesi gereken belli başlı noktalar vardır.

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsaya yeni başlayan birinin borsa öğreniyorum diyebilmesi için neleri bilmesi gerekir? Borsa öğrenmek için youtube üzerindeki eğitici vidoların yanı sıra online platformlarda daha derin eğitimler de verilmektedir. Site üzerindeki bilgilendirici yazılarla da borsayı öğrenebilir, bilgilerinizi derinleştirebilirsiniz. Elbette çevrenizdeki bilenlere danışmak da borsa öğrenme yollarındandır.

Borsayı iyi oynamak için borsa hakkında kitaplar ve makaleler okuyarak kendinizi geliştirin. Elinizden geldiğince borsa piyasasını takip eden uzmanlarla görüşün ve siz de borsa piyasasını günlük olarak takip edin. Başarılı yatırımcıları en onların borsaya başlarken yaptığı hataları inceleyin, bu hatalardan dersler çıkarın. Küçük hisseler alarak borsa ile oynamayı öğrenin.

Borsa Terimleri

Borsaya nasıl girilir diyen birisi ilk olarak borsa terimlerini öğrenmelidir. Yatırımcılar bazen anlaşılmayan kısaltmalar ve kelimeler kullanır. Öğrenilmesi gereken bazı borsa terimleri;

 • Açığa satış
 • Brüt takas uygulaması
 • Temettü (kar payı)
 • Bedelli/Bedelsiz sermaye
 • Piyasa değeri (PD)
 • Defter değeri (DD)
 • Boğa piyasası
 • Ayı piyasası
 • Devre kesici/ işlemleri durdurma
 • Tek fiyat işlem göre
 • Halka arz

Yeni başlayan yatırımcılar terimlerinin anlamlarına site üzerinden ulaşabilirler. Borsa terimlerine hakim olmadan yatırımcı olmak ve borsa yorumlarını anlamak çok zor, neredeyse imkansızdır.

Borsaya Kaç Parayla Girilir

Borsaya kaç parayla girilir, borsaya başlamak isteyenlerin en büyük sorunudur. Borsa ne az parayla girerseniz o kadar iyi olacak tek yatırım aracıdır. Borsaya küçük parayla başlamanın mantığını araba kullanmaya kötü araba ile başlamanın mantığı ile açıklayabiliriz. Yeni yatırımcıların para kaybetme ihtimali yüksek olduğu için az parayla borsaya girmek daha avantajlı olacaktır.

Kaç Para İle Borsa Oynanır

Borsa piyasası belli bir miktar belirten piyasa değildir. Borsa oynamak için ihtiyacınız olan paranın dışında belli bir para ayırmanız gerekir. Bu para ihtiyacınız olmayan para olmalıdır. Bu rakam 1.000 lira olabileceği gibi 10.000 lira da olabilir. Bu rakam tamamen sizin bütçeniz ile alakalıdır. Borsa oynamak için kesinlikle borç para almayın ve kredi çekmeyin. Çünkü risk her zaman mevcuttur. Alınacak hisse senedi daha çok köklü şirketler üzerine olmalıdır. Kısa vade veya uzun vade olarak süre belirlemeniz gerekir.

Kısa vade yatırım düşünüyorsanız piyasayı her gün takip etmeniz gerekir. Piyasa takibi internet ortamından canlı olarak takip edilir. Telefonunuza indirebileceğiniz bazı programlar İle canlı borsa takip ve şirketlerin durumunu inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Borsaya Nasıl Girilir

Borsa bilgileri içinde en önemli olan elbette ki borsaya nasıl girileceğidir. Borsaya girmek için bir bankaya ya da aracı bir kuruma ihtiyacınız vardır. Önde gelen bankaların birçoğunda borsa yatırımı yapabilirsiniz. Bankaya giderek ya da internet uygulamasından yatırım hesabı açabilir ve bu sayede borsaya giriş yapabilirsiniz.

Borsa Sistemi Nasıl İşler

Borsa, şirket hisselerinin satın alımıdır. Bir şirket kendi inisiyatifine göre iste 10 milyon parça ister 1 milyar bölünebilir. 10 milyon adet hisse senedi olan bir şirketin bir hisse bedelinin 10 Türk lirası olması durumuna , şirketin toplam piyasa bedeli 100 milyon Türk lirası olacaktır. Borsa yatırımcıların bu şirket üzerinden hisse almaları ve şirketin ortağı olmaları mantığı ile çalışır. Yatırımcı bütçesine göre hisse senedi alır ve zaman içerisinde şirket sahibi ile benzer haklar kazanır. Karanlık odanın içerisini görmek isteyenlerin derinlik lisansı alması gerekir, bu lisan için aracı kurumunuz ile görüşebilirsiniz.

Borsa İşlem Hacmi Ne Demek?

Borsa hacmi alım ve satımları gösteren grafiklerdir. Hacim profili grafiği15 dakikada bir çizilen duvarlarla(çubuklarla) oluşur. Piyasa doğru giriş noktalarını tespit edebilmek için hacim profili uygun bir yöntemdir.

İşlem Hacmi Yüksek Olursa Ne Olur?

Hacmin yüksek olması hisse fiyatında artışa ya da azalışa yani bir hareketlenmeye işaret eder. Hacim düşerse fiyat genellikle sabittir, yatay bir çizgi haline gelir.

1 Lot Kaç Adet Hisse Senedini İfade Eder?

1 lot 1 hisse senedini ifade eder.

Nominal Tutar Neyi İfade Eder?

Nominal tutar hisse senedinden üzerine yazan değeri ifade eder. Şirketlerin hissi senetlerinin toplamı nominal değerini gösterir. Ülkemizde hisse senetlerinin en düşük nominal tutarı 1 kuruş olarak belirlenmiştir.

Nominal Değer Kaybı Nedir?

Nominal değer kaybı hisse senedinin üzerinde yazan fiyatın düşmesi anlamına gelir.

Borsada Karanlık Oda Ne Demek?

Bizim borsamız sürekli işlemi 18.00’da durdurur ve 10.00’da yeniden başlar. Sürekli işlemin durdurulduğu 18.00 ile 18.05 arasında alış satış emirlerinin girilişine devam edilir. 18.00 ve 18.05 arasında hissenin alış satış oranı ile fiyatı belli olur. Fiyat belirlenirken taban ve tavan marjları, işlem gününde oluşan taban ve tavan marjından farklıdır. Hisse satış emirleri iletilirken taban ve taban marjlarını geçmez. Yatırımcılarımız son fiyatın belli olduğu 18.00 ve 18.05 saatleri arasında karanlık oda adını verir. Karanlık odanın resmi bir tanımı almamakla beraber yatırıcımlar arasında kullanılan bir tabirdir.

Hisse Senedi Almak Ne Demek?

Şirketler parçalara bölünür ve bu parçaların her birine hisse denir. Hisse senetlerinin alıp satımı borsanın mantığını oluşturur. Örneğin 100 milyon hisseli bir şirketin 1 hisse senedi 50 Türk lirası olabilir. Borsa yatırımcıları değerinin artış göstereceğine inandıkları şirketler üzerinden hisse senedi alırlar. Aldıkları hisse senetleri ile şirketin ortaklarından biri olurlar. Hisse senedi alan kişilerin sahaip olduğu dört temel hak vardır. Bu haklar;

 • Kar payı dağıtım hakkı
 • Sermaye artırımına katılma hakkı
 • Genel kurulda oy kullanma hakkı
 • Tasviye bakiyesine katılma hakkı

Borsadaki şirketlerin yarısı hissedarlarına kar payı verir. Belli dönemlerle hesaplanan kar payı hissedarların vadesiz hesaplarına yatar. Kar payı en garanti borsada para kazanma yoludur.

Sermaye artırımı şirketin kararına göre bedelli ya da bedelsiz olabilir. Sermaye artırımı bedelsiz ise şirketin arz edilen fazladan hisseleri hissedarlara dağıtılır, bedelli olması durumunda ise hisseler bölünür ve mevcut hissedarlar yeni hisseleri almak için ilave sermaye yatırırlar. Sermaye artırımı borsada nasıl para kazanılır sorusunun cevaplarından biridir.

Her şirketin yılda bir kez genel kurul yapma zorunluluğu vardır. Genel kurulda mevcut hissedarlar şirket hakkındaki önemli konularda fikirlerini beyan eder ve oy kullanır. Elbette kullanılan oy sayısı sahip olunan hisse sayısı ile doğru orantılıdır.

Tasviye bakiyesinde katılma hakkı şirketin iflas etmesi durumunda elde kalan malların hissedarlara dağıtılmasıdır fakat genelde iflas sonrası bir varlık kalmaz. İflas sonrası borçlardan hissedarlar etkilenmez.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senetleri, borsa piyasasında şirketlerin ortaya çıkardığı değerli evraklardır. Hisse senedi alarak şirketin sermayesine ortak olursunuz. Borsada hisse senedi almak İçin öncelikle aracı kuruma ihtiyaç vardır. Aracı kurum olarak bankaları tercih edebilirsiniz. Banka hesabınızdan borsa hesabı açtırarak borsa oynayabilirsiniz. Ama öncesinde hangi hisse senedini alacaksanız o hisse senedi halkında iyi bir araştırma ve inceleme yapmanız gerekir. Borsa hesabınızdan hisse senedi alım emri verebilir ve istediğiniz fiyata satış emri verebilirsiniz. Borsa hafta içi sabah saat 10 gibi açılırken akşam saat 6 gibi kapanır. Hafta sonları borsa piyasası kapalıdır.

Borsada Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hisse senedi almak isteyen yatırımcının bir yatırım hesabının bulunması gerekir. Yatırım hesabı bankada ya da aracı kurumlarla açılabilir. Yatırım hesabını bankada açsak da, hesabı bankaların beraber çalıştığı aracı kurumlar açacaktır çünkü yalnızca aracı kurumlar borsada işlem yapma yetkisine sahiptir. Bütün önde gelen bankalar, borsa ile bağ kuran aracı kurumlara sahiptir. Bu bankalardan birine giderek geniş bir sözleşme metni ile yatırım hesabı açabilirsiniz. Yatırım hesabınızı internet üzerinden açıp kontrol edebilir, hisse senetlerini internetten alabilirsiniz.

Yatırım hesabı açılacak aracı kurum ya da banka seçiminde en önemli nokta komisyon oranlarıdır. Bazı bankalar komisyon oranını 2/1000 bazıları ise 1/1000 yapar. İşlem hacminiz çok yüksek ise komisyon oranı 1/1000’in altına da düşebilir. Hisse senedini alıp satmakla uğraşmayacağımız yalnızca satın alıp değer kazanmasını bekleyeceğimiz tür olan pasif yatırım yapacaksak 1/1000 oranında komisyona sahip ve yıllık aidat almayan bir banka tercih etmemiz bizim için en uygunu olacaktır.

borsa nasıl öğrenilir
Hisse senedi almak güvenli midir?

Hisse Senedi Almak Güvenli Midir?

Borsa çok iyi bilinmezse çok riskli bir yatırım aracı olur. Teknik analizler, grafikler, şirketlerin öz sermayeleri, hacimleri, piyasadaki lot sayısı gibi birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Borsa iyi bir şekilde analiz edilip oynanırsa oldukça güvenli bir yatırım aracı olur ama risk her zaman vardır, bu durum kesinlikle unutulmamalıdır.

Borsa Kapalıyken Hisse Alınır Mı?

Borsa kapalıyken hisse satın alabilirsiniz fakat satın alımınız borsa açıldığı zaman işleme konur.

Tavandaki Hisse Nasıl Alınır

Tavandaki hisseyi satın almak isteyen yatırımcılar, almak istedikleri tutarda emir girişi yapar ve tavanda bekleyen diğer yatırımcıların arasında bir listeye alınır. Sıra yatırımcıya geldiğinde ise tavandaki hissenin sahibi olur.

Borsada Haftasonu Hisse Alınır Mı?

Borsa hafta sonu çalışmaz. Hafta sonu alım satım yapabilirsiniz fakat satın almanız hafta içi işleme konur.

Borsada Günlük Ne Demek?

Piyasada günlük o gün içinde verilen emir anlamına gelir. Emir o gün içine işleme konulmaz ise iptal olur.

Borsada Emir Tipi Ne Demek?

Borsada emir tipi hem fiyat hem de miktar girerek vereceğiniz tekliftir. Emir girdikten sonra işleminiz gerçekleşmezse, hisse almayı bekleyen diğer yatırımcıların emirleri arasında beklemeye alınmış demektir. Emir tipleri 4’e ayrılır;

 • Normal
 • Piyasa
 • Piyasadan limite
 • Dengeleyici

Brüt Takas Uygulaması Ne Demek?

Brüt takas uygulaması Sermaye Piyasası Kurulu tarafından getirilen bir tedbirdir, Uygulamanın amacı yatırımcıyı kurumaktır. Brüt takas uygulaması aynı gün içinde al sat işlemi yapmayı engeller. İnsanların gün içinde al sat yapmaları hisseyi orantısız düşürüp yükseltebilir. Brüt takas uygulaması bu al sat olayını engeller ve fiyatı daha dengeli bir duruma getirerek yatırımcıyı korur. Brüt takas uygulaması sayesinde aldığınız hisseyi aynı gün satamazsınız.

Borsada Emir İptali Ücretli Mi?

Borsada iptal edilen ya da azaltılan emrin, azaltılan ya da iptal edilen kısmının tamamı için yatırımcı BIST tarafından yaptırıma tabi tutulur, ücret alınır.

Borsada Emir Kötüleştirme Nedir?

Satış emri verilen hisse senedinin satış fiyatının artması ya da alış emri verilen hisse senedinin fiyatının düşmesine emir kötüleştirme ismi verilir.

Tek Emir Toplama Hisseyi Nasıl Etkiler

Tek emir toplama Borsa İstanbul’un yatırımcıları korumak amacı ile uygulamaya koyduğu bir sistemdir. Borsa İstanbul çok oynayan hisseleri tek fiyata sabitler, küçük yatırımcıları koruma gayesi vardır. Tek fiyattan emir toplama uygulamasına girmiş hisse senedinde alım satım yapılmadığı için oynama da olmaz. Tek fiyattan emir toplama uygulamasının ne zaman son bulacağına Sermaye Piyasası Kurulu karar verir. Emir toplama ve fiyat belirleme faaliyetleri sonucunda hisse senedi denge fiyatına ulaşır.

Borsada Devre Kesici Ne Demek
Borsada Devre Kesici Ne Demek?

Borsada Devre Kesici Ne Demek?

Devre kesici yatırımcıların fiyat değişimlerinden kötü etkilenmelerini önlemek için bir sigorta sistemidir. Devre kesici uygulaması devredeyken emir toplama işlemi de devam eder.

Borsada Devre Kesici Ne Zaman Kalkar?

Hisse senedinde kapanışın %5 ya da üzerinde bir düşüş yaşaması durumunda devre kesici devreye girer. 30 dakikalık görev süresini tamamlandıktan sonra devre kesici ortadan kalkar.

Devre Kesici Yüzde Kaç?

Devre kesici %5’lik düşüşte görevini tamamladıktan sonra tekrar %7 ve üzeri bir düşüş yaşanırsa tekrar devreye girer. Devre kesicinin bu görevi 20 dakika sürer. 20 dakikanın sonun 5 dakika tek fiyat üzerinden emir toplanır ve sonrasındaki 5 dakikada da eşleşme yapılır. Bu aşım tekrar gerçekleşir ve işlem tekrarlanırsa devre kesiciler aynı işlevi ikinci kez gerçekleştirmez.

YORUMLAR YAZ
 • Melis Ersoy3 yıl önce
 • anlık sinyal, günlük bülten ve veri paylaşımı almak için instagram’dan meliss.ersoy üzerinden ulaşabilirsiniz

 • Cebrail4 yıl önce
 • Bu faydalı içeriğinin için teşekkür ederim para piyasalarına gitmeyi düşünüyordum ama biraz tereddütlerim vardı ama sizin makaleniz içime su serpti tekrar teşekkür ederim

 • Hamit4 yıl önce
 • Öncedende hep güveberek para kazandığım bir sitrydo halende öyle paaramı hep katlıyorum Çok iyi bir yer

 • Hamit4 yıl önce
 • Çok güvenerek kazandığım bir uygulama herleze taviye edrerim

 • İstemihan parmaksız4 yıl önce
 • Gerçekten hisse senedi nasıl alacağımı bilmiyordum teşekkürler para piyasası.net

 • Yusuf324 yıl önce
 • En az kac lira ile borsaya girilir onlari öğrendim burada..
  Borsa konusu hakkında çok faydalı bir yazıydı bilgilendirici olmuş hisse senedi hakkındada bilgi sahibi oldum teşekkürler

 • Yusuf324 yıl önce
 • Arkadaslar en güvenilir borsa diyebilirim yani

 • Mustafa4 yıl önce
 • Para piyasası gerçekten haberdar eden ve güzel site emeği geçen herkese teşekkür ederim

 • Emre4 yıl önce
 • Piyasadaki en güvenilir borsa piyaysasidir. Fazla parası olan piyasayı takip etsin.Borsa ile herşey burada ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

 • Kaan Sinan4 yıl önce
 • Borsa hakkında bilgi almak için başlangıç bilgilerine sahip olabileceğiniz güzel bir yazı, borsada yer alan bir çok senet hakkında öncelikle bilgi sahibi olmanız takip etmeden kulaktan dolma bilgilerle girmeyiniz.

 • Mustafa4 yıl önce
 • Borsa sistemi kazanç olduğu gibi kayıp etmek de vardır o dönemin şartlarına bağlı oluyor genellikle o dönemde meyve ve sebze satışında pahalılık olunca borsanın gelişip kurlarında artış yapıldığını daha iyi görüyoruz

 • Soner Aydın4 yıl önce
 • En az kaç lira ile borsa oynanır hisse senedi almak güvenli mi kafamda bunlarla ilgili bilinmezlikler vardı. Bu makale sayesinde öğrendim ve borsaya başlamayı düşünüyorum. Önce kısa vadede kazanmayı deneyeceğim

 • Furkan4 yıl önce
 • Borsadan fazla kazanç sağlayabiliriz ama bu riskli bir iş elinde bir miktar yatıracak para olması gerek sürekli borsayı takip etmen gerek yükselişten düşüşten haberin olacak ki ona göre hazırlanacaksın

 • Tuğçe4 yıl önce
 • Bence her önüne gelenden tavsiye alınmamalı bu konuda kârlı olduğu kadar riskli de bir sistemdir borsa sislemleri her detayın güzelce araştırılıp o şekilde basnlamasi en uygundur

 • Şeyhmus4 yıl önce
 • Doğrusu ne hisse senedinden ne de borsadan anlarım. Zaten tehlikeli ve karışık işlerdir de. Ama merak ettiğim için girip okudum. Yazınız sayesinde öğrendiğim, yapılması bilinirse iyi birşeye de dönüşebilir.

 • Yasin4 yıl önce
 • Borsa konusu hakkında çok faydalı bir yazıydı bilgilendirici olmuş hisse senedi hakkındada bilgi sahibi oldum teşekküreler

 • Azime OKTEM4 yıl önce
 • Kısa vade yatırımı düşünüyorum ama piyasayı her gün takip edemiyorum işimden dolayı. Umarım bir an önce hayat normale döner.

 • Mehmet Tayyip Arıcan4 yıl önce
 • Arkadaşlar yatırım ve borsa işlerinin detaylı ve kısa bir şekilde açıklamasının özeti burada. Gerçekten muhteşem bir site. Herkese tavsiye ederim.

 • Emre KESİM4 yıl önce
 • Katılıyorum hiçbir zaman elinizdeki son parayı ev araba hariç bir yere yatırım yapmayın, ne olacağını kimse bilemez.

 • ferda çaltepe4 yıl önce
 • Borsa işinde çok iyi takip etme ve piyasa analiz fikrine katılıyorum. Şu kadar parayı hemen katllarım düşüncesi yanlış olur bilgilendirici makale için teşekkürler…

 • Yasin Genc4 yıl önce
 • Merhaba.
  Yazınız gayet güzel olmuş. Bende Netmarket hesabım ile 100 dolarlık oynadım. Şu an hesapta 7 dolar kaldı. Bilgisizik gerçekten insana çok sey kaybettirir.
  Borsada paranın nasıl kazanılacağını iyi analiz etmeniz başlamadan önce çok önemli.

 • Furkan4 yıl önce
 • Evet gerçekten borsa konusunda iyi bir araştırılma yapılmazsa çok riskli bir yatırım yöntemi olur kesinlikle çok iyi araştırmalısınız. Bu işte kazanmak olduğu gibi kaybetmekte var çok iyi araştırmak çok önem taşıyor

 • Murat Can4 yıl önce
 • Sağolun Bu Borsa işine girmeyi düşünüyordum açıklayıcı ve net oldu cevabımı aldım diyebilirim teşekür ederim 🙂

 • Kadir4 yıl önce
 • Hisse satın alacaksanız mutlaka bir aracı ortaya koyun.Aracı güvenilir biri olsun yoksa aşırı şekilde dolandırılsınız.Borsa yaparken 2 kere düşünün aniden düşebilir.

 • Ali eroglu4 yıl önce
 • Borsa işlerine girmeden bu yaziyi bi okuyun iyice ogrenin. Daha bilgili bi sekilde girmeniz iyi olacaktir. Tesekkurler.

 • Ferhat4 yıl önce
 • Borsaya sadece büyük paralarla girilir sanıyordum o yüzden pek araştırmamıştım bu yazıyı okuyana kadar da küçük şirketlerin daha çok kazandıracağını düşünüyordum ama yanılmışım teşekkür ederim aydınlattığınız için.

 • Cüneyt4 yıl önce
 • Borsa nasıl öğrenilir borsa ile ilgili bir sürü bilgi var süper tavsiye ederim

 • Emre4 yıl önce
 • Hisse senedi almak istiyordum ve çok bilgim yoktu.Araştırmak istedim bu siteyi buldum ve yeterince bilgi sahibi oldum. Teşekkür ederim.