Parapiyasasi.net
2022’de Altının Geleceği
Yazar: -07 Ocak 2021
14

2020 yılında ortaya çıkan korona virüs salgını sonrasında özellikle merkez bankaları tarafından sıfıra yakınsayan ve hatta eksilere inen politika faiz oranları ile parasal genişleme kapsamında varlık alım programları sonucunda piyasalara verilen likidite enjeksiyonu olmuştu. ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası, 2021 yılında atılan bu adımları 2021’e girdiğimiz süreçte görmeye devam edeceğimizin haberini vermişti. Yeni yıldaki ilk ABD Merkez Bankası toplantısı 26-27 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek, ikinci toplantı ise 16-17 Mart tarihinde yapakalacak. Avrupa merkez bankası ise ilk toplantısını 21 Ocak tarihinde, ,ikincisinde 11 Mart tarihinde yapacak. Bu iki toplantıda merkez bankalarının koronavirüs salgının tamamen bitmesine kadar geçen süreç boyunca piyasaları destekleyici genişleme politikalarını sürdürecekleri tahmin edilmekte. Bundan dolayı dolar endeksinin ani bir çıkış göstererek 93 seviyelerinin üzerine çıkacağına dair bir kanı bulunmamakta, gelişmiş ülkeler enflasyon yaratamama sorunu ile uğraşırken ekonomi aktivite tam olarak canlanma göstermedi ve imalat sanayi koronavirüs salgını öncesindeki kapasite kullanım oranlarına geri dönemedi.

2021’de altının geleceği

Bu mevcut durumdan dolayı güvenli varlıklardan riskli varlıklara tam anlamıyla bir yönelim başladığını söylemek doğru olmaz. Ancak yine de 2022 yılında altın fiyatlarında ciddi gerileme olması beklenen bir durum değil. Yılsonuna doğru endekslerde artı yönde bir hareket yaşansa da nispeten sıcak para akımları ile alakalı hareketlenmeler sonucunda oluştuğu düşünülmekte. 2022 yılında, ilk aylarda altının önemli bir yer tutmasını ve kazanç sağlayacağı düşünülmekte.

Aşı kullanımının yaygınlaşması ve vaka artışlarında düşme yaşanırsa piyasalarda bu durumda tansiyonun düşmesi ve ons altın fiyatlarında gerileme yaşanmasına neden olacaktır. Ancak yine de 1790 dolar seviyelerinin aşağısını görmek bir fikir verecektir. 2022 yılının ilk aylarında bu düşüş oldukça zor görünmekte. 2022 yılı genel öngörümüze göre gram altın yatımcısının kendisine gösterge alacağı ons altından sonra en önemli faktör dolar ve TL hareketleridir. Ons altın yeni yılın ilk haftasında gram altın 452-453 TL seviyelerinde bulunmakta. TCMB’nin açıkladığı para ve kur politikası ile piyasalara aşıladığı güven göz önüne alındığında TL’nin 2021 yılında çok daha iyi bir seyirde olacağı tahmin edilmekte. Kısa vadeli olarak kur seviyesi yukarı çıkarak tepki alımları gelebilir. Kurun yükselmesiyle ons altın 463 TL ve 470 TL seviyelerini test edebilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar