• YARIM ALTIN
  5.529,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9418
  % 0,06
 • € EURO
  28,7047
  % -0,10
 • £ POUND
  33,5298
  % 0,19
 • ¥ YUAN
  3,7035
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2777
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  714040,123
  % 1,07
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

“2030 yatırımlarımızda Türk özel dalının bulunmasını çok önemsiyoruz”

“2030 yatırımlarımızda Türk özel dalının bulunmasını çok önemsiyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Suudi Arabistan’ı kapsayan Körfez çeşidi kapsamında Dış Ekonomik Bağlantılar Şurası (DEİK) tarafından hayata geçirilmesi planlanan iş forumlarının birincisi Cidde’de Ritz-Carlton Otel’de gerçekleştirildi.

DEİK ile Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı iş birliğinde, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın iştirakiyle düzenlenen Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu her iki ülkenin iş dünyasından ağır ilgi gördü.

Etkinlikte konuşan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Abdulaziz el-Falih, bu iş forumunu DEİK ile organize ettikleri ve iki ülke ortasındaki bağların daha fazla gelişmesi tarafında adım attıkları için çok keyifli olduklarını söyledi.

Falih, iki ülke ortasındaki resmi münasebetlerin son vakitlerde çok daha fazla güçlendiğini ve farklılaştığını kaydederek karşılıklı yapılan ziyaretlerden ve düzenlenen iş birliklerinden bahsetti.

İki ülkenin son devirde çok sayıda forum, toplantı ve konferans düzenlediğini, ülkeler ortasındaki münasebetlerin bu sayede derinleştiğini lisana getiren Falih, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl aralık ayında bu forumun birincisi düzenlendi. Oraya çok sayıda iş adamı katılmış ve kıymetli mutabakatlar imzalanmıştı. Şu an ikincisini düzenlediğimiz bu forum aslında çok değerli bir ziyaretin yanı sıra yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelmesiyle bu forum yapılıyor. Çok üst seviye ziyaretçilerimizle bu forumu gerçekleştiriyoruz. Yani iki taraftan bir ortaya gelen bu üst seviye temsilciler ilgilerin ne kadar kıymetli olduğunu ve olacağını gösteriyor. Her iki hükümetin sürece verdiği ehemmiyeti gösteriyor. Hem Suudi Arabistan’ın Türkiye’de hem de Türkiye’nin Suudi Arabistan’da yatırımlarının artırmak için çok kıymetli bir çalışma.”

“Türk özel kesiminin büyümesinden gurur duyuyorum”

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı el-Falih, ülkesinin Vizyon 2030 projeksiyonundan bahsederek yatırımları çeşitlendireceklerini, çok fazla bölüme tartı vereceklerini söyledi.

Vizyon 2030 yaklaşımında özel dalın bulunmasını çok önemsediklerini vurgulayan Falih, “Hem Suudi Arabistan hem de Türkiye özel kesiminin var olmasını çok önemsiyoruz. Burada yatırımların farklılaşmasını ve çeşitlenmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Falih, 2030 gayeleri kapsamında o tarihe kadar 3,3 trilyon dolarlık yatırım hedeflediklerini kaydederek bu alanda yapılacaklardan bahsetti.

İki ülkedeki şirketlerin kıymetli güce ulaştığını lisana getiren Falih, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Nereye gidersem gideyim her iki ülkeden şirketlerin güçlü varlığını görüyorum. Ne kadar gurur duyduğumu anlatamam. Türkiye özel kesiminin yaptığı yatırımların ve teknolojilerin ne kadar büyük olduğunu görünce gurur duyduğumu söylemek isterim hem Afrika’da hem de Orta Doğu’da. Şimdiye kadar yapamadığımız şey bu iki tarafın güçlerini bir ortaya getirmekti. İki ülkenin özel kesiminin güçlerini bir ortaya getirince ne kadar büyük bir güç ortaya koyacağımızı düşünemiyorum.”

Gayrimenkul, turizm, sanayi, tarım ve besin üzere alanlarda işbirliği çağrısı

Bakan el-Falih, iki ülkede karşılıklı büyük fırsatlar olduğunu belirterek Türk ve Suudi Arabistan özel şirketlerine işbirliği davetinde bulundu.

Gayrimenkul, turizm, konut, sanayi, tarım, besin ve madencilik üzere değişik bölümlerde işbirliği yaparak büyük projelere imza atabileceklerini vurgulayan Falih, yatırımcı şirketlere sundukları dayanakları anlattı.

Suudi Arabistan’daki yatırım fırsatlarından bahseden Falih, madencilik, ham husus, yenilenebilir güç üzere mevzularda yeni sektörel çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Falih, Türkiye’de faaliyet gösteren Suudi Arabistanlı şirketlerin sayısının artmasını istediklerini kaydederek “Her vakit bağlantı halinde olmalı ve işbirliklerini nasıl daha fazla geliştireceğimizi konuşmalıyız. Amaçlarımıza ulaşabilmemiz için istikrarlı bir biçimde ilerlemeliyiz.” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR YAZ