• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  771246,619
  % -0,15
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

AB Basel III’ü uygulamaya hazırlanıyor

AB Basel III’ü uygulamaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) kurumları, bankacılık dalında Basel III standartları uygulaması konusunda anlaştı.

AB Kurulu, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) ortasında müzakere edilen Basel III ıslahatına ahengin bir modülü olarak AB bankalarının sermaye yükümlülük düzenlemelerinde değişiklik yapılmasında mutabakat sağlandığını açıkladı.

Buna nazaran, AB, global düzeyde mutabakata varılan Basel III düzenleyici ıslahatlarının uygulanmasını tamamlayacak.

Böylece Birlik içinde faaliyet gösteren bankaların dayanıklılığı artırılacak, kontrol ve risk idareleri güçlendirilecek.

Bankalara, iç modeller kullanılarak hesaplanan sermaye düzeylerindeki değişkenliği sınırlayan tabana ahenk için kâfi mühlet sağlanacak.

Kredi ve piyasa riski ile operasyonel risk alanlarında iyileştirmeler yapılacak.

Finansal kurumların idare konseyi üyelerinin ve kıymetli yöneticilerinin uygunluğunu kıymetlendirmek için uyumlaştırılmış bir çerçeve kurulacak.

Sektörde idare bağımsızlığını müdafaaya yönelik kurallar değiştirilecek. Bu çerçevede, bölümü düzenleyen ve denetleyen kurumlarda misyon yapmış olanların bankalardaki durumlara geçmeden evvel makul bir müddet beklemesi gerekecek.

Kripto varlıklar için de süreksiz bir ihtiyati rejim kurulacak.

Bankaların çevresel, toplumsal ve kurumsal yönetişim (ESG) risklerinin idaresini geliştirmeye yönelik kurallarda değişiklikler yapılacak.

3’üncü ülke bankalarının şubeleri için geçerli olan taban şartlar ve bunların AB’deki faaliyetlerinin kontrolü uyumlu hale getirilecek.

Söz konusu uzlaşı, bu evreden sonra AP ve üye ülkeler tarafından resmen onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Basel III standartları, 2007-2008 finansal krizinin akabinde bölümün eksiklerini gidermek için hazırlanmıştı. Bu kapsamda, yeni sermaye ve likidite kurallarıyla bankaların mali yapılarının güçlendirilerek olası yeni global krizlerin önlenmesi hedefleniyor.

YORUMLAR YAZ