Parapiyasasi.net
AB, büyüme ve enflasyon beklentisini yükseltti
Yazar: -15 Mayıs 2023
4

AB Komitesi’nin “Avrupa Ekonomik Varsayımları 2023 İlkbahar” raporu yayımlandı.

Raporda, AB iktisadının 2023’te yüzde 1, 2024’te yüzde 1,7, Euro Bölgesi iktisadının de 2023’te yüzde 1,1 ve 2024’te yüzde 1,6 büyüyeceği öngörüldü. AB Komitesi’nin bir evvelki “Kış” raporunda, 2023’te AB’nin yüzde 0,8, Euro Bölgesi’nin yüzde 0,9 büyüyeceği varsayım edilmişti.

Son raporla birlikte AB ve Euro Bölgesi’nin bu yılki büyüme beklentileri yüzde 0,2 oranında üst taraflı revize edilmiş oldu.

Enflasyon beklentisi

AB Kurulu, Euro Bölgesi’ne ait enflasyon beklentisini 2023 için yüzde 5,6’dan yüzde 5,8’e yükseltti. AB için de enflasyon öngörüsü 2023 yılında yüzde 6,4’ten yüzde 6,7’ye çıkartıldı.

Böylece AB Komitesi’nin AB ve Euro Bölgesi enflasyon beklentileri de bu yıl için üst istikametli revize edildi.

Öte yandan, enflasyonun 2024 yılında AB’de yüzde 3,1, Euro Bölgesi’nde yüzde 2,8 olması öngörüldü. Geçen yıl enflasyon oranı AB’de yüzde 9,2 Euro Bölgesi’nde de yüzde 8,4 düzeyinde ölçülmüştü.

Raporda, bu yıl İsveç’in yüzde 0,5 ve Estonya’nın yüzde 0,4 küçüleceği, Almanya’nın yüzde 0,2, Fransa’nın yüzde 0,7, İtalya’nın yüzde 1,2 ve İspanya’nın yüzde 1,9 büyüyeceği kaydedilirken, enflasyonun da bu yıl Almanya’da yüzde 6,8, Fransa’da yüzde 5,5, İtalya’da yüzde 6,1 ve İspanya’da yüzde 4 olacağı öngörüldü.

Aşağı istikametli riskler

Ekonomik görünüme yönelik aşağı istikametli risklerin arttığına dikkati çekilen raporda, “Daha kalıcı çekirdek enflasyon, hanehalkının satın alma gücünü sınırlamaya devam edebilir” sözü kullanıldı.

Raporda, finansal gerilimin artış periyoduna girmesinin riskten kaçınmaya yol açabileceği ve bunun borç verme standartlarını bariz biçimde zorlaştırabileceği kaydedildi.

Genişlemeci mali siyaset duruşunun enflasyonu daha da artırabileceği belirtilen raporda, “Bankacılık bölümündeki çalkantı yahut daha geniş jeopolitik tansiyonlar global iktisat açısından yeni zorluklar ortaya çıkarabilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda, güç fiyatlarındaki olumlu gelişmelerin enflasyonun daha süratli düşmesine ve iç talebe olumlu yansımalara yol açabileceği lakin devam eden Rusya-Ukrayna savaşının kalıcı belirsizlikler ortaya koyduğu belirtildi.

Raporda, Türkiye iktisadının 2023 yılında yüzde 3,5, 2024’te yüzde 4 büyüyeceği, enflasyonun bu yıl yüzde 45, 2024’te yüzde 30,3 olması öngörüldü.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar