• YARIM ALTIN
  5.519,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9392
  % 0,06
 • € EURO
  28,7105
  % -0,08
 • £ POUND
  33,4812
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  3,7064
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2782
  % -0,26
 • BITCOIN/TL
  715055,178
  % 0,21
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Türkiye’yi görüşecek

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Türkiye’yi görüşecek

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, 20 Temmuz’da yapacakları toplantıda Türkiye-AB alakalarını kıymetlendirecek.

Brüksel’de düzenlenecek AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, birçok gündem unsurunun yanı sıra geçen ayki toplantıda görüşülmesi planlanan lakin bir ay ertelenen Türkiye ile ilgiler ele alınacak.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst seviye bir AB yetkilisi, Türkiye ile ilgilerin Birlik için en fazla ehemmiyet taşıyanlardan biri olduğunu belirterek, iştirak sürecinin durmasına karşın Türkiye’nin “hala aday ülke” olduğuna dikkati çekti.

AB ülkelerinin başkanlarının son toplantılarında AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den Türkiye konusunda rapor hazırlamasını istediklerini hatırlatan AB yetkilisi, perşembe günkü toplantıda bu rapor için birinci görüş alışverişinin yapılacağını bildirdi.

AB tarafından diyalog vurgusu

AB tarafı, son devirde Türkiye’nin dış siyasetinde kimi değişimler gördüklerini, bu bağlamda Türkiye’nin AB konusundaki tavrını da “test etmek, gelecek aylarda bağların nereye varabileceğini görmek istediklerini” vurguluyor.

Türkiye ile AB ortasında başta Kıbrıs sıkıntısı olmak üzere Suriye, Libya, Doğu Akdeniz üzere bahislerde görüş farklılıkları bulunduğunu hatırlatan AB yetkilileri, bunlara karşın Türkiye üzere değerli bir ülkeyle bağlantı kanallarını açık tutmak ve diyalog içinde olmak istediklerinin altını çiziyor.

Tahıl muahedesi için BM ve Türkiye’ye tam destek

AB, birebir vakitte Rusya ile Ukrayna ortasındaki Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün devam ettirilmesi için Birleşmiş Milletler ve Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini lisana getiriyor.

AB yetkilileri, tahıl mutabakatının devamı için BM ve Türkiye’nin arabuluculuk faaliyetlerine tam dayanak tabir ediyor.

AB bakanları, Blinken ile Türkiye’yi görüşebilir

Perşembe günkü AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken da görüntü konferansla katılacak.

Toplantının Blinken ile yapılan kısmında de Türkiye’nin gündeme gelmesi, 11-12 Temmuz’daki Vilnius Doruğu’nda Türkiye’nin İsveç’in üyelik başvurusu hakkındaki kararı sonrası durum değerlendirmesi yapılması öngörülüyor.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın öbür gündem unsurları ortasında Rusya ve ekonomik güvenlik mevzularının yanı sıra Ukrayna’ya takviye, Çin, Tunus, Azerbaycan-Ermenistan bağları bulunuyor.

Toplantının bir kısmına Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da katılacak. Bu kısımda Ukrayna’nın gereksinimleri ele alınacak.

YORUMLAR YAZ