• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  771344,255
  % -0,13
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

AB Yeni Zelanda ile Hür Ticaret Mutabakatı imzaladı

AB Yeni Zelanda ile Hür Ticaret Mutabakatı imzaladı

AB Kurulu, üye ülkelerin AB ile Yeni Zelanda ortasında ticaret muahedesi imzalanması kararına onay verdiklerini açıkladı.

Açıklamada, muahedenin karşılıklı ticaret ve yatırımları özgürleştireceğine dikkat çekilerek, bunun daha yakın ekonomik bağlantıları teşvik edeceği belirtildi.

Anlaşmanın şirketler ve tüketiciler için değerli ekonomik fırsatlar sunacağına işaret edilen açıklamada, anlaşama yürürlüğe girdiğinde ikili ticaretin yüzde 30 artmasının ve AB’nin yıllık ihracat potansiyelinin de 4,5 milyar euro yükselmesinin beklendiği tabir edildi.

Açıklamada, AB’nin Yeni Zelanda’ya yaptığı yatırımın yüzde 80 artma potansiyeli olduğu, AB şirketlerinin yılda yaklaşık 140 milyon euro gümrük vergisi tasarrufu sağlayacağı kaydedildi.

AB’den Yeni Zelanda’ya ihraç edilen kıymetli eserlerdeki bütün tarifelerin kalkacağı bildirilen açıklamada, ülkenin finans, telekomünikasyon, deniz nakliyeciliği ve teslimat üzere hizmet kesiminin de AB firmalarına açılacağı belirtildi.

Açıklamada, AB firmalarının yeni Zelanda’daki kamu ihalelerine erişiminin artacağına işaret edilerek, daha kolay ticaret için eserlerin koşul ve prosedürlerinin azaltılacağı tabir edildi.

AB-Yeni Zelanda ticaret muahedesinde AB’nin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yeni yaklaşımını tam olarak uyguladığının altı çizilen açıklamada, muahedede sürdürülebilir besin sistemleri, cinsiyet eşitliği ve fosil yakıt sübvansiyonları hakkında kararlar yer aldığı vurgulandı.

AB ile Yeni Zelanda ortasında karşılıklı ticaret geçen yıl yaklaşık 9 milyar euro düzeyinde gerçekleşmişti.

AB-Yeni Zelanda ticaret muahedesi müzakereleri geçen yıl tamamlanmış, AB Komitesi muahedeyi imzalamak için AB Kurulu’ndan yetki istemişti.

Bu basamaktan sonra muahedenin resmen imzalanması için Avrupa Parlamentosu’nun (AP) onayı gerekiyor.

YORUMLAR YAZ