Parapiyasasi.net
ABD Hazinesi’nin nakit düzeyi 2017’den bu yana en düşük düzeyde
Yazar: -27 Mayıs 2023
5

ABD Hazine Bakanlığı, Hazine’nin nakit istikrarına ait bilgileri açıkladı.

Buna nazaran, ABD Hazinesi’nin nakit düzeyi, perşembe günü prestijiyle 38,8 milyar dolara geriledi. Bu oran, bir evvelki gün 49,5 milyar dolar düzeyindeydi.

Goldman Sachs da 19 Mayıs’ta ABD Hazine Bakanlığı’nın nakit düzeyinin 8-9 Haziran’da 30 milyar doların altına düşeceği iddiasında bulunmuştu. Bu durumun federal hükümetin yükümlülükleri yerine getirme kapasitesini olumsuz etkileyebileceği belirtilmişti.

Hazine, borç limiti artırılmazsa 5 Haziran prestijiyle nakit düşüncesi çekebilir

ABD, 19 Ocak’ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış ve ABD Hazinesi limiti aşmamak için harikulâde tedbirler almaya başlamıştı.

Hazine Bakanlığı, kelam konusu harika tedbirlerin Haziran başında tükenebileceği ihtarında bulunmuştu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitine ait ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’ye bugün gönderdiği mektupta, mevcut bilgilere dayanarak Kongrenin borç limitini, 5 Haziran’a kadar yükseltmemesi yahut askıya almaması durumunda Hazine’nin yükümlülüklerini yerine getirmek için kaynaklarının yetersiz kalacağının varsayım edildiğini bildirdi.

Söz konusu tarihin yaklaşmasına karşın Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler ortasında bütçe limitinin artırılmasına yönelik müzakerelerde ilerleme kaydedilse de şimdi bir muahedeye varılamadı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar