Parapiyasasi.net
ABD Lideri Biden: “100 yılı aşkın müddettir bölgede yaşanan en büyük depremlerden”
Yazar: -09 Şubat 2023
6

Biden, iktisat planlarını anlatmak üzere ziyaret ettiği Wisconsin’de konuştu.

Konuşmasına, Amerikan halkının niyet ve dualarının Türkiye ve Suriye’de sarsıntılardan etkilenenlerle birlikte olduğunu söyleyerek başlayan Biden, “Bu, 100 yılı aşkın bir müddettir bölgede yaşanan en büyük sarsıntılardan biri” sözünü kullandı.

Biden, can kayıplarının yasını tuttuklarını belirterek, depremzedelerin vücutlarının moloz yığınlarının altından çıkarılmasını izlemenin inanılmaz olduğunu söyledi. “Deprem inanılmaz derecede güçlüydü, kıymetli artçı sarsıntılar ve ikinci bir sarsıntı yaşandı.” diyen Biden, kanılarının bu trajediden etkilenenlerle birlikte olduğunu kaydetti.

Biden, sarsıntının çabucak akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığını belirterek, ABD’nin, arama-kurtarma takımları dahil tam takviyesini NATO Müttefiki Türkiye’ye sunduğunu aktardı. Lider Biden, ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansı ve Avrupa’daki Amerikan ordusunun da Türkiye’de zelzele bölgesinde yardıma hazır olduğunu söyledi.

Suriye’de de ABD’nin insani yardım kuruluşları aracılığıyla sarsıntıdan etkilenenlere yardım ettiğini aktaran Biden, birinci günden itibaren yardım faaliyetlerine koyulduklarını söz etti. Biden, Suriye’de “bölgeyi kim denetim ederse etsin” ABD’nin insan hayatını kurtarma konusunda en önde gelen bağışçılardan biri olduğunu söyledi.

Başkan Biden, “İhtiyaç anında Türkiye ve Suriye halkının desteklenmesine yönelik taahhüdümüzde kararlıyız” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar