• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  770533,528
  % -0,25
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

ABD Lideri Biden’dan Wagner krizi açıklaması

ABD Lideri Biden’dan Wagner krizi açıklaması

ABD Lideri Joe Biden Beyaz Saray’da altyapı siyasetleriyle ilgili yaptığı konuşmada, Rusya’da Wagner kümesiyle ilgili yaşanan gelişmelere değindi.

Biden, Rusya’da Wagner kümesinin Rus hükümetine isyanıyla ilgili olaylar başladığında ulusal güvenlik takımına, gelişmeleri yakından takip etmeleri ve kendisini saat saat bilgilendirmeleri talimatı verdiğini kaydetti.

Ulusal güvenlik takımına farklı senaryolara hazırlanmaları için de talimat verdiğini belirten Biden, ABD’nin müttefiklerinin önderleriyle de Rusya’daki gelişmelerle ilgili hemfikir olduklarından emin olmak için çevrim içi görüşme yaptıklarını anlattı.

“Putin’e Batı’yı suçlaması için hiçbir mazeret vermedik”

Biden, bu konuda verecekleri yansılar ve beklentilerle ilgili koordine halinde olmanın değerli olduğunu vurgulayarak, “Putin’e bunun için Batı’yı ya da NATO’yu suçlaması için hiçbir mazeret vermedik. (Yaşananlara) Müdahil olmadığımızı açıkça belirttik. Bununla hiçbir alakamız yoktu. Bu, Rus sistemi içindeki bir gayretin parçasıydı” halinde konuştu.

Gelişmelerle ilgili Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile de görüştüğünü kaydeden Biden, kendisiyle bugün içerisinde veya yarın erken saatlerde tekrar konuşabileceğini söyledi.

Biden, Rusya’da ne olursa olsun ABD’nin Ukrayna’ya takviyesinin devam edeceğinin altını çizdi. Zelenskiy ile daima bağlantı halinde olmaya karar verdiklerini belirten Biden, öbür müttefiklerle de daima temas halinde olduğunu vurguladı.

“Kesin bir sonuca varmak için şimdi çok erken”

“Bu hafta sonu yaşanan olayların sonuçlarını ve bunun Rusya ile Ukrayna üzerindeki tesirlerini değerlendirmeye devam edeceğiz” diyen Biden, gelişmelerin nereye gittiğine dair kesin bir sonuca varmak için şimdi çok erken olduğunu söz etti.

Biden, “Bundan sonra ne olursa olsun, müttefiklerimiz ve ortaklarımızın yakın bir halde tıpkı çizgide olduğundan ve durumu nasıl okuyup reaksiyon verdiğimizden emin olmaya devam edeceğim. Büsbütün koordineli kalmamız önemli” dedi.

YORUMLAR YAZ