Parapiyasasi.net
ABD teknoloji rallisinde ‘aşırı coşku’ sinyalleri
Yazar: -24 Nisan 2023
5

ABD Merkez Bankası’nın son 40 yılın en sert mali sıkılaştırma döngüsünü sonlandıracağı beklentisi, geçen yılın tamamında yüzde 29 düşen S&P 500 Bilgi Teknolojisi Endeksi’ni bu yıl yüzde 19 üst taşıdı.

2023 yılı başından bu yana S&P 500 endeksinde yaşanan yükseliş ise yüzde 7,7 ile bu oranın hayli altında kaldı. Lakin bir değerleme modeli, teknoloji bölümündeki bu coşkunun çok düzeylere ulaşmış olabileceği sinyalini veriyor.

Bloomberg Intelligence tarafından derlenen datalara nazaran, mevcut değerlemeleri haklı çıkarmak için Fed’in faizleri en az 300 baz puan düşürmesi gerekiyor. Fakat bu büyüklükteki bir indirim swap piyasalarında bu yıl için fiyatlananın 5 katından daha fazlasına işaret ediyor.

LPL Financial Global Strateji Yöneticisi Quincy Krosby, “Yatırımcılar, Fed’in faiz siyasetinde büyük bir dönüş gerçekleştireceğini fiyatlıyor, fakat bunun olup olmayacağı ve ne vakit olacağı konusunda katılık yok. Uzun vadede kesimin büyüme beklentileri cazip, lakin mevcut değerlemelerle değil” diyor.

İlk çeyrek kârlarında düşüş bekleniyor

Opsiyon piyasalarında Nasdaq 100’ü izleyen en büyük ETF olan Invesco QQQ Trust’ta yüzde 10 düşüşe karşı muhafaza sağlayan kontratların fiyatı, yüzde 10’luk bir ralliden kar sağlayan kontratların maliyetinin 1,7 katına çıkmış durumda.

Yine Bloomberg Intelligence tarafından derlenen datalara nazaran, analistler S&P 500’deki kesim şirketlerinin birinci çeyrek kârlarında yüzde 15 düşüş bekliyor. JPMorgan Chase & Co. ve Morgan Stanley stratejistleri de teknoloji rallisinin sürdürülebilir olmadığını düşünüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar