• YARIM ALTIN
  5.540,00
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0159
  % 0,01
 • € EURO
  28,8950
  % 0,14
 • £ POUND
  33,5227
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  3,7042
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,2813
  % 1,44
 • BITCOIN/TL
  739288,464
  % 2,51
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

ABD, Türkiye’ye uçak gemisi gönderiyor

ABD, Türkiye’ye uçak gemisi gönderiyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısını Türkiye’de 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli zelzelelere ayırdı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Pentagon ismine sarsıntılarda hayatını kaybedenler için taziyelerini ileten Ryder, Austin’in Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştüğünü ve Türkiye’nin gereksinimlerine nazaran takviye vermeye devam edeceklerine kelam verdiğini söyledi. Ryder, Türkiye’nin milletlerarası yardım daveti üzerine 7 Şubat’ta İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu ABD ögelerinin birinci yardım gruplarını zelzele bölgelerine taşımaya başladığını aktardı. Pentagon’un ayrıyeten ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) gönderdiği arama kurtarma takımını, Türkiye’ye C-17 uçağıyla taşıdığını belirten Ryder, şunları kaydetti: “ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USAID afet yardım takımına takviye vermek üzere bir kadro gönderdi. Bunların da 9 Şubat’ta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM ayrıyeten Türk hükümetinin olabilecek yeni talepleri ve yardım eforları için ek ögeleri konuşlandırmak üzere etkin bir formda çalışıyor. Tekrar taziyelerimizi iletiyoruz ve bu fecî felaketin yaralarını sarmak ve insanları kurtarmak için müttefikimizin yanındayız.” EUCOM’un tıbbi yardım ve su tedariği başta olmak üzere etkin bir halde çalıştığına işaret eden Ryder, “Akdeniz’deki USS George HW Bush uçak gemisi mümkün ek takviye talebi için Türkiye’ye yanlışsız hareket ediyor. Yardım taleplerine olabildiğince süratli karşılık vermek üzere hazırlanıyoruz” diye konuştu. İsmini ABD’nin 41. Başkanı’ndan alan USS George H.W. Bush, Nimitz-Super Carrier sınıfının onuncu ve sonuncu uçak gemisidir.

Suudi Arabistan’daki kampanyada sayı 26 milyon doları geçti

Suudi Arabistan’da, depremzedeler için düzenlenen kampanyada toplanan yardımlar 100 milyon riyali (26 milyon dolar) geçti. Veliaht Prens Muhammed bin Selman daha evvel depremzedelere dayanak için hava yardım koridoru oluşturulması talimatı vermişti.

Şansölye Scholz’dan ‘Türkiye’nin yanındayız’ mesajı

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Önderler Zirvesi’ne katılan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa’nın depremzedelerin acılarını hissettiğini belirtti: “En sevdiklerini kaybeden dostların yanındayız. Tüm kalbimizle Türkiye’nin de yanındayız. Süratli halde yardım organize edilmesi için her şeyi yapacağız.”

Depremlerin Suriye bilançosu: Can kaybı 3 bini geçti

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6’lık sarsıntılarda, Suriye’nin çeşitli bölgelerinde ölenlerin sayısı 3 bin 162’ye, yaralananların sayısı ise 5 bin 235’e yükseldi. Muhaliflerin denetimindeki bölgelerde süren kurtarma çalışmalarında Suriye Ulusal Ordusu mensupları da yer alıyor.

Güney Koreli şirketler yardım yarışına girdiler

Güney Kore basınına nazaran, Koreli şirketler depremzedelere yardım için yarıia girdi. Doosan Küme 1 milyon dolarlık iş makinesi yolluyor. Hyundia 500 bin dolar mali yardım ve 10 iş makinesi gönderiyor. Hana Grup’un da 300 bin dolar bağışlayacağı konuşuluyor.

İngiliz Boohoo’dan depremzedelere 100 bin sterlin bağış

Türkiye’de bir ofis ve çalışanları olan İngiliz firması Boohoo’nun Kızılay’a 100 bin sterlin bağışladığı İngiliz basınına yansıdı. Şirketin CEO’su John Lyttle, “Desteğimizi göstermek istedik. Umuyoruz ki yaptığımız bağış arama kurtarma çalışmalarına bir nebze dayanak olur.”

Kremlin Sözcüsü: Türk halkıyla yas tutuyoruz

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ni ziyaret eden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov “Türk halkıyla birlikte yas tutuyoruz. Tarih açısından birbirimize bağlıyız. Ortak tarihimiz var. Her vakit en güç periyotlarda daima birlikteydik ve birbirimize yardımcı olmaya hazırdık” dedi.

Polonya grubu ‘ihtiyaç olduğu sürece görevde’

Adıyaman’da misyon yapan Polonya Devlet İtfaiyesi Şefi Andrzej Bartkowiak grubunun muhtaçlık duyulduğu sürece kurtarma operasyonlarına devam edeceğini söyledi: “62 yaşındaki bir erkeği kurtardık. 76 itfaiyeci ve 8 köpekten oluşan takımımız şu ana kadar 11 kişiyi kurtarmış oldu.”

YORUMLAR YAZ