Parapiyasasi.net
ABD’de işten çıkarmalar 2009’dan bu yana en yüksek düzeyde
Yazar: -09 Mart 2023
5

Açıklanan yahut onaylanan işten çıkarmaların kaydını tutan bir danışmanlık şirketi olan Challenger, Gray & Christmas, şubat ayına ait raporunu yayımladı.

Rapora nazaran, ocakta 102 bin 943 olan ABD merkezli patronların işten çıkarmaları, şubatta aylık bazda yüzde 24 azalarak 77 bin 770 oldu.

Şubatta işten çıkarmalar, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ise yüzde 410 artış gösterdi. Geçen ay ABD’li patronların işten çıkarmaları 2009’dan bu yana en yüksek şubat ayı kıymetine ulaştı.

Ocak-şubat devrinde işten çıkarmalar 2022’nin birinci 2 ayına nazaran yüzde 427 artışla 180 bin 713 olurken, bu kıymet de 2009’dan bu yana en yüksek iki aylık işten çıkarma olarak kaydedildi.

Teknoloji şirketleri, şubat ayında açıklanan işten çıkarmaların yüzde 28’ini gerçekleştirdi. Geçen ay en çok bu bölümde çalışanların işine son verildi.

Hastaneleri ve sıhhat bakım eserleri üreticilerini içeren sıhhat bölümü de geçen ay toplam işten çıkarmaların yaklaşık yüzde 13’ünü gerçekleştirdi.

Perakende, finans, fintech ve medya da şubatta en çok işten çıkarmaların yaşandığı öbür dallar olarak dikkati çekti.

– İşe alım planları azaldı

Şirketlerin almayı planladıklarını açıkladığı çalışan sayısı, şubatta bir evvelki aya kıyasla yüzde 12 azalarak 28 bin 830 oldu. Geçen ay planlanan işe alım sayısı yıllık bazda da yüzde 87 düştü.

Raporda görüşlerine yer verilen Challenger, Gray & Christmas’ın Kıdemli Lider Yardımcısı Andrew Challenger, patronların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım planlarına dikkat ettiğine işaret ederek, şirketlerin maliyetlerini düşürmek için planlar yaptığını, işten çıkarmaların da ekseriyetle maliyet düşürme stratejilerinin son modülü olduğunu belirtti.

Teknoloji şirketlerinde büyük işten çıkarmalar yaşandığını aktaran Challenger, şubatta şirketin takip ettiği 30 kesimin tamamında işten çıkarmaların meydana geldiğini bildirdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar