Parapiyasasi.net
ABD’de ticari gayrimenkulde 12 yıl sonra birinci düşüş
Yazar: -18 Mayıs 2023
4

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in araştırmaya odaklı ünitesi Moody’s Analytics ABD’de ticari konut fiyatlarının 2011’den bu yana birinci defa gerilediğini, bunun bankacılık dalında finansal gerilim riskini yükselttiğini duyurdu.

Kurumun noter kayıtlarından elde ettiği dataya nazaran ticari gayrimenkul fiyatları 13 yıl sonra birinci sefer, yüzde 1’den az da olsa gerileme kaydetti.

Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi bilgiyi “Çok daha fazla fiyat düşüşleriyle karşılaşabiliriz” kelamlarıyla yorumladı.

Düşüş, ABD’de bilhassa orta ölçekli bankaların mevduatlarını müdafaa uğraşı verdiği bir periyoda de denk geliyor. Yaklaşık 3,6 trilyon doları bulan ticari gayrimenkul kredilerinin yüzde 60’tan fazlasını bankacılık dalı sağlıyor.

Fed’in geçen hafta yayımladığı yarıyıl Finansal İstikrar Raporu’nda da küçük bankaların ticari gayrimenkul kredi risklerinin arttığına dikkat çekilmiş “Gayrimenkul fiyatlarındaki düzeltmenin ölçeği büyük olabilir ve bu durum bankalarda kredi zararlarına yol açabilir” denmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar