Parapiyasasi.net
ABD’den Rusya’nın tarım ödemeleri için kritik onay
Yazar: -27 Nisan 2023
12

ABD, yatırım bankası JPMorgan Chase & Co’ya Rusya Ziraat Bankası’na (Rosselkhozbank) olan ödemeleri sürece koyması için yetki verdi lakin bu imkân SWIFT iletileşme sisteminin yerini tutmayacak.

Rusya Ziraat Bankası’nın SWIFT iletileşme sistemine yine dahil edilmesi, Karadeniz tahıl koridoru mutabakatının yenilenmesi için Rusya’nın temel taleplerinden biriydi. Rusya, Batı’nın Rus tahıl ve gübre ihracatına yönelik kısıtlamalarını kaldırmadığı takdirde muahedeyi uzatmayacağını belirtmişti.

Reuters’a konuşan Rus kaynak, “JPMorgan, tarım ihracatına yönelik ödemeleri gerçekleştirmek için OFAC (ABD Dış Varlık Denetim Ofisi) lisansını aldı lakin süreçler sıkıntı. Bu (yöntem), SWIFT’in yerini tutamaz.”

İşlemlere dair bilgi sahibi bir diğer kaynağın verdiği bilgiye nazaran, ABD Dışişleri Bakanlığı ile ABD Hazinesi JPMorgan’dan tarım eserlerinin bu ayki ihracatına dair “çok kısıtlı ve yakından gözlemlenen” süreçler gerçekleştirmesini talep etti.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi Gennady Gatilov, Rusya Ziraat Bankası’nın SWIFT sistemine tekrar dahil edilmesini talep ettiklerini ve bankanın süreç yapabilme yetkisine farklı hadiselerde “duruma göre” karar verilmesini istemediklerini açıkladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar