Parapiyasasi.net
AB’den Apple’a müzik uygulamalarında rekabet suçlaması
Yazar: -28 Şubat 2023
9

AB Kurulu, Spotify’ın şikayeti ile 2 yıl evvel başlatılan rekabet soruşturmasında Apple’a yöneltilen suçlamaların kapsamının daraltıldığını ve şirkete yeni suçlamaları içeren resmi itiraz beyanı gönderildiğini açıkladı.

Açıklamada, Komite’nin daha evvelki suçlamasındaki görüşünün Apple’ın müzik uygulama geliştiricilerine kendi ödeme teknolojisini dayatması ve alternatif abonelik hizmetleri hakkında bilgilendirme imkanını kısıtlaması olduğu anımsatıldı.

Son suçlamanın, Apple’ın müzik uygulamalarına daha düşük fiyatlarla abonelik seçenekleri hakkında bilgilendirmeyi ve tercihi engelleyen kontrat kısıtlamaları dayatması ile ilgili olduğu belirtilen açıklamada, Apple’ın kelam konusu davranışının AB’nin rekabet kurallarını ihlal ettiği tabir edildi.

AB, 2021 yılında Apple’ı müzik akışı uygulamalarında hakim pozisyonunu berbata kullanmakla suçlamıştı.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin bölümlerinde rekabete ters bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Kurulu’nda bulunuyor.

Komisyon, kelam konusu soruşturmalarda rekabete muhalif bir durum olup olmadığını pahalandırıyor.

Rekabete ziyan verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Kurulu, bu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar