• YARIM ALTIN
  5.520,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9638
  % 0,10
 • € EURO
  28,7113
  % -0,11
 • £ POUND
  33,5017
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  3,7073
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2801
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  717781,271
  % 1,50
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

AB’den ‘büyük besin krizi’ uyarısı

AB’den ‘büyük besin krizi’ uyarısı

Brüksel’deki AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’daki durumun önde gelen gündem unsurları ortasında yer aldığını söz etti.

Rus ordusunun son birkaç gündür Ukrayna’nın Odessa limanındaki altyapıyı bombaladığını, bu sırada 60 bin ton tahılın yandığını söyleyen Borrell, “Rusya yalnızca tahıl mutabakatından çekilmedi. Birebir vakitte tahılı yakıyorlar” dedi.

Rusya’nın yaptıklarını “barbarca” olarak nitelendiren Borrell, “Bu durum dünyada büyük bir besin krizine neden olacak” diye konuştu.

17 Temmuz’da sona ermişti

22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimle imzalanan mutabakat ile yaklaşık 33 milyon ton tahıl çeşitli bölgelere ulaştırılmıştı. Mutabakat, Rusya’nın muahedenin gereklerine uyulmadığı gerekçesiyle, süreyi uzmaması üzerine 17 Temmuz tarihi itibariyle sona ermişti.

Anlaşmanın sona ermesiyle Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’den sert reaksiyonlar geldi.

Az gelişmiş ülkere yardım sürecek sözü

Tahıl mutabakatından sonra Ukrayna tahıl arzının yerine Rusya’nın az gelişmiş ülkelere yardımını sürdüreceğini lisana getiren Peskov, “Elbette Rusya bu konuda durumunu koruyor. Maalesef epeyce küçük ölçülerden bahsediyoruz zira Afrika’daki en fakir ülkeler tahıl mutabakatından herkese nazaran en az hissesi aldı” formunda konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın durdurulduğunu belirterek, ilgili kaideler uygulandığında Rusya’nın muahedeye geri döneceğini bildirmişti.

Öte yandan Rusya Devlet Lideri Viladimir Putin de mutabakata tekrar dönülebileceğini, lakin tahıl muahedesinin mevcut haliyle devam etmesinin Rusya için anlamsız hale geldiğini belirterek, muahedenin devamı için besin ve gübre tedariki hizmeti veren Rus bankaları ve finans kurumlarının önündeki tüm pürüzlerin kaldırılması ve Rus gemilerinin sigorta sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti.

YORUMLAR YAZ