• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  770771,499
  % -0,24
 • BIST 100
  8.464,93
  % -0,27

AB’den dijital euro hazırlığı

AB’den dijital euro hazırlığı

Teklife nazaran, dijital euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından çıkarılan ve halkın kullanımına açık bir merkez bankası dijital para ünitesi olacak. Dijital euro, nakit euronun dijital uyarlaması olarak kullanılacak.

Kripto varlıkların tersine dijital euronun gerisinde AMB bulunacak ve nakit euroda olduğu üzere tutulan her dijital euro direkt AMB tarafından desteklenecek. AMB, dijital euronun güvenilirliğini, bedelini, istikrarını ve prestijini korurken nakit euro ile değiştirilebileceğini garanti edecek.

Dijital euro ile Avrupa çapında alternatif bir ödeme tahlili sunulacak ve kişi ve işletmeler mevcut seçeneklere ilave olarak dijital euro ile ödeme yapabilecek.

Dijital euro, Euro Bölgesi’nde geniş çapta kabul gören, ucuz, inançlı ve resmi para ünitesi haline gelecek.

Bu para, kartlar yahut uygulamalar üzere mevcut ulusal ve milletlerarası ödeme araçlarıyla birlikte kullanılabilirken bir cüzdan üzere de işleve sahip olabilecek.

Bireyler ve işletmeler, Euro Bölgesi’nde her vakit ve her yerde dijital euro ile ödeme yapabilecek, internet ödemelerinde kullanılabilecek, internet irtibatı olmayan yerlerde de aygıttan aygıta ödeme kelam konusu olabilecek.

Dijital euro, mevcut dijital ödeme araçlarıyla birebir seviyede data kapalılığı sunacak. İnternet kontağı olmadan yapılan ödemelerde kullanıcılar için yüksek derecede zımnilik ve data muhafazası sağlayacak. Ferdî bilgiler paylaşılmadan dijital ödeme yapılabilecek, dijital euroya AB’deki bankalar ve başka ödeme hizmeti sağlayıcıları ile erişilebilecek.

Bireylere fiyatsız sağlanacak

Temel dijital euro hizmetleri bireylere fiyatsız olarak sağlanacak. Finansal erişimi artırmak için banka hesabı olmayan bireyler bir postane yahut kamu kuruluşunda hesap açarak dijital euro edinebilecek.

Euro Bölgesi’ndeki bütün kıymetli ticari işletmelerin dijital euroyu kabul etmesi gerekecek. Birinci etapta yeni altyapı maliyeti yüksek olacağından çok küçük satıcılara bir müddet istisna uygulanması kelam konusu.

Dijital euro, bankaların müşterilerine yenilikçi tahliller sunarken kurumun nakdî egemenliğine de katkı sağlayacak.

AB Kurulu’nun dijital euronun temel ögelerini düzenleyen yasa teklifi, bu kademeden sonra Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelere onay için sunuldu.

Dijital euronun ne vakit çıkarılacağına ait son kararı AMB alacak.

AMB, halihazırda dijital bir euronun piyasaya sürülüp sürülmeyeceğini araştırmak için Euro Bölgesi’nin ulusal merkez bankalarıyla birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

AMB’nin dijital euroya yönelik 2 yıl evvel başlayan araştırma evresini ekim ayında tamamlaması bekleniyor.

YORUMLAR YAZ