• YARIM ALTIN
  5.529,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9418
  % 0,06
 • € EURO
  28,7047
  % -0,10
 • £ POUND
  33,5298
  % 0,19
 • ¥ YUAN
  3,7035
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2777
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  714040,287
  % 1,07
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

AB’den Latin Amerika ve Karayip ülkelerine yatırım planı

AB’den Latin Amerika ve Karayip ülkelerine yatırım planı

AB-Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Doruğu’nda konuşan von der Leyen, AB’nin “Global Gateway” (Küresel Geçit Kapısı) ismi verilen projesi kapsamında Latin Amerika ve Karayip ülkelerine toplam 45 milyar euroyu aşan bir yatırım paketi tahsis ettiklerini bildirdi.

Von der Leyen konuşmasında, “Bugün Latin Amerika ve Karayipler için yatırım gündemimizi başlatmaktan memnunluk duyuyorum. Küresel Gateway bayrağı altında, Latin Amerika ve Karayipler’e 45 milyar euronun üzerinde yüksek kaliteli Avrupa yatırımı götürmeyi öneriyoruz.” tabirini kullandı.

AB Komitesi Lideri von der Layen, “Temiz hidrojenden kritik hammaddelere, yüksek performanslı data kablosu ağından en gelişmiş mRNA aşılarının üretilmesine kadar 135’ten fazla proje halihazırda yolda.” dedi.

Latin Amerika ve Avrupa kıtaları ortasındaki münasebetin son derece derin olduğunun altını çizen von der Leyen, AB ve CELAC ülkeleri ortasındaki toplam ticaret hacminin son 4 yılda yaklaşık yüzde 40 artış kaydettiğini aktardı.

AB’nin CELAC ülkeleri ile ticari bağlarını geliştirmeyi hedeflediğini lisana getiren von der Leyen, “Sadece kimi tarihi ticaret mutabakatları sonuçlandırmaya değil, tıpkı vakitte halihazırda sahip olduğumuz muahedeleri modernize etmeye de yakınız. Bunu Şili ile (ticaret anlaşması) hallettik. Yarın imzalayacağız. Arjantin ile anlaştık. İmzayı attık. Meksika’yı da dört gözle bekliyoruz.” Sözlerini kullandı.

Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez de AB ile Latin Amerika ülkeleri ortasındaki ticaret ve yatırım bağlantısını her iki tarafın da çıkarlarına hizmet edecek halde gelişmesinin son derece kıymetli olduğunu kaydetti.

Fernandez, ülkesinin borç kriziyle karşı karşıya kaldığını belirterek “Ülkemize, geleceği ve umudu sahiden garanti altına almamızı sağlayabilecek rastgele bir borç yine yapılandırması uygulanmadı. Bu, komşu ülkelerimizin birçoklarını da etkileyen bir şey; Latin Amerika ve Karayipler dünyanın en borçlu bölgesi.” değerlendirmesinde bulundu.

Arjantin Devlet Lideri Fernandez, “Her iki tarafın da mutabakattan yararlandığı bir birliğe sahip olmamız gerekiyor. Taraflardan yalnızca biri yarar sağlıyorsa, o vakit bu durum açıkça maksada hizmet etmiş olmaz.” yorumunu yaptı.

CELAC Periyot Lideri St. Vincent ve Grenadines Başbakanı Ralph Gonsalves ise insanların hayatlarını kaybettiği tek savaş ve çatışma bölgesinin Ukrayna olmadığını hatırlatarak “Haiti halkının, Filistinlilerin, Afrika’nın çeşitli bölgelerindeki nüfusun, Orta Doğu ve Asya’nın daha acil meseleleri var.” tabirlerini kullandı.

AB Kurulu Lideri Charles Michel de konuşmasında Ukrayna’daki savaşa karşı ortak hareket etmenin değerine işaret ederek “Rusya’nın başarılı olmasına neden müsaade etmemeliyiz? Zira bu, çok taraflı kurallara dayalı sisteme karşı bir felaket reçetesi olur.” dedi.

Mevcut finansal sistemi geliştirerek daha adil bir hale getirmeyi hedeflediklerini kaydeden Michel, CELAC ülkelerine zenginler ve fakirler ortasındaki uçurumu kapatacak yeni bir global finansman sisteminin inşası için işbirliği içinde çalışma davetinde bulundu.

AB ve CELAC 1 milyarın üzerinde bir nüfusu temsil ediyor

AB ile Latin Amerika ve Karayip ülkeleri ortasında ticaret ve yatırımların artırılması hedefiyle Brüksel’de tepe düzenleniyor.

Yarın da devam edecek olan iki günlük doruğa, AB Kurulu Lideri Charles Michel, CELAC Periyot Lideri St. Vincent ve Grenadines Başbakanı Ralph Gonsalves başkanlık ederken, AB üyesi ülkeler ile Latin Amerika ve Karayip ülkelerini temsilen 60 başkan ve hükümet temsilcisi katılıyor.

Zirve kapsamında, 27 AB üyesi ülke, 33 Latin Amerika ve Karayip ülkesi ortasında karşılıklı münasebetlerin geliştirilmesi, global barış ve istikrarın sağlanması, ticaret ve yatırımların artırılması, ekonomik gelişmenin desteklenmesi, iklim değişikliği ile uğraş edilmesi üzere bir dizi maksat başlıklar üzerinde görüş alışverişi yapılacak.

Ayrıca dorukta CELAC ülkeleri ortasında mevcut finansal altyapının geliştirilmesi, araştırma ve inovasyonun desteklenmesi, halkın adalet ve güvenlik muhtaçlıklarının giderilmesi için işbirliğinin artırılması ele alınacak.

AB-CELAC ülkeleri toplam ticaret hacmi 369 milyar euro

CELAC ülkeleri 600 milyon AB ülkeleri ise 450 milyon olmak üzere, tepe iştirakçileri toplamda 1 milyarın üzerinde bir nüfusla dünya iktisadı içerisinde toplamda yüzde 21’lik bir hisseye sahip.

Toplam güç üretimlerinde yüzde 60’ın üzerinde yenilenebilir güç hissesine sahip olan CELAC ülkeleri, dünya üzerindeki bioçeşitliliğin ise yüzde 50’sinden fazlasına mesken sahipliği yapıyor.

CELAC ülkeleri birebir vakitte dünya besin üretiminin yüzde 14’ünü gerçekleştirirken, milletlerarası ziraî eser ticaretinde ise yüzde 45’lik hisseye sahip.

AB ve CELAC ülkeleri ortasında toplam eser ve hizmet ticareti 2013’ten 2021’e kadar yüzde 39 artarak toplam 369 milyar euroya ulaştı.

AB’nin CELAC ülkelerindeki yatırımları ise birebir periyotta yüzde 45 artarak toplam 693 milyar euroya yükseldi.

YORUMLAR YAZ