Parapiyasasi.net
AB’nin G7 gündemi Ukrayna, yaptırımlar ve Çin
Yazar: -15 Mayıs 2023
6

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ve AB Kurulu Lideri Charles Michel, Brüksel’de düzenledikleri basın toplantısında, 16-17 Mayıs’ta İzlanda’daki Avrupa Kurulu Doruğu, 19-21 Mayıs’ta Japonya’daki G7 Başkanlar Doruğu ve 22 Mayıs’ta Güney Kore’deki AB- Güney Kore Doruğu programlarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Ursula von der Leyen, G7 Doruğu’nda Ukrayna’nın, başta gelen gündem unsurlarından olacağını, Ukrayna’ya sonuna kadar dayanak verilmesine yönelik iradenin teyit edileceğini, mali dayanağın yanı sıra askeri dayanağın hızlandırılmasını görüşeceklerini söyledi.

Ukrayna-Rusya savaşının sonlandırılması hedefiyle yürütülecek muhtemel barış sürecinde Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin barış formülünün temel oluşturması gerektiğini vurgulayan von der Leyen, Ukrayna’nın isteği olmadan Ukrayna için bir barış teşebbüsü olmayacağını belirtti.

İzlanda’da düzenlenecek Avrupa Kurulu Doruğu’na de değinen von der Leyen, burada da Rusya’dan hesap sorulması sorununun gündemde olacağını bildirdi.

Von der Leyen, Rusya’nın Ukrayna’ya gelecekte tazminat ödemesinin birinci adımını oluşturmak gayesiyle Hollanda’nın Lahey kentinde “Hasar Kaydı” düzeneği oluşturulmasını ele alacaklarını kaydetti.

Yeni yaptırımlar

“G7’de hem mevcut hem de gelecekteki yaptırımları değerlendireceğiz” diyen von der Leyen, AB Kurulu’nun, 11’inci yaptırım paketi teklifini üye ülkelere sunduğunu anımsattı.

Von der Leyen, yeni paketin G7 ortakları ile uyum içerisinde hazırlandığını ve temel olarak yaptırımlar ile yaptırımların delinmesini önlemeye odaklandığını belirtti.

Yeni yaptırım paketinin yaptırımlardaki “boşlukları kapatacak” bir yasak içerdiğine işaret eden von der Leyen, “Bazı 3’üncü ülkelerin geçen ay Avrupa eserleri ticaretinde büyük bir artış olduğunu gördük.” dedi.

Von der Leyen, bu hususta caydırıcı olacak tedbirleri tartıştıklarına işaret ederek, bir transit geçiş yasağının kelam konusu olabileceğini söyledi.

İleri teknoloji, uçak bileşenleri ve jet yakıtlarını AB’den satın alan ve akabinde yaptırım uygulanan malları Rusya’ya teslim etme ihtimali bulunan 3’üncü ülkelere yönelik önlem alacaklarını aktaran von der Leyen, bu malların kelam konusu 3’üncü ülkelere gitmesini yasaklamak konusunda önemli oldukları konusunda bu ülkeleri uyardıklarını vurguladı.

Çin ile ilişkiler

Çin ile münasebetlerin nasıl yönetileceği konusunun da tepelerdeki ana hususlar ortasında yer alacağını vurgulayan von der Leyen, önderlerin burada ortak unsurlar üzerinde buluşacaklarını söz etti.

Von der Leyen, “Çin ile ekonomik bağlarımızda ayrışma yerine riski azaltma ile tanımlanacak çok taraflı bir yaklaşım istiyoruz” dedi.

İklim değişikliği üzere global bahislerde Çin ile iş birliği yapmaya çalışacaklarını tabir eden von der Leyen, Çin ile rekabet halinde olduklarını ve kendi ekonomik durumlarını güçlendirmek istediklerini kaydetti.

Von der Leyen, geçen yıl güç alanındaki bağımlılığın ortaya koyduğu sıkıntılardan derslerini aldıklarına işaret ederek, “Stratejik bağımlılıkları azaltacağız” dedi.

Yeni kuşak askeri teknolojilerde avantaj sağlayacak teknolojileri koruyacaklarını belirten von der Leyen, ekonomik güvenliğe de çok ehemmiyet verdiklerini vurguladı.

Ekonomik güvenlik stratejisi hazırlanıyor

Von der Leyen, ekonomik dayanıklılığı artırmak için çok önemli adımlar attıklarını, kritik ham unsurlarda bağımlılığı daha da azaltmaları gerektiğini, AB Komitesi’nin haziran ayında yeni bir ekonomik güvenlik stratejisi açıklayacağını bildirdi.

Toplantılarda, pak teknoloji yatırımlarının da gündeme geleceğini söz eden von der Leyen, ortak gayenin pak teknoloji kapasitelerinin artırılması olması fakat bunun oburlarının ziyan görmesi kıymetine yapılmaması gerektiğini söyledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar