Parapiyasasi.net
Akkuyu Nükleer Santrali açıldı
Yazar: -27 Nisan 2023
4

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden Akkuyu Nükleer Güç Santrali Birinci Nükleer Yakıt Getirme Merasimi’ne canlı irtibat ile katıldı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üretime geçmesinden bir evvelki basamağı olan nükleer yakıtların santral alanına getirilmesine şahitlik ettiklerini söyleyen Erdoğan, “Hava ve deniz yoluyla gelen nükleer yakıtların santralimize teslimiyle birlikte artık Akkuyu bir nükleer tesis hüviyetini kazanmıştır. Böylelikle ülkemiz, 60 yıllık bir gecikmenin akabinde da olsa dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir.” diye konuştu.

Bugün dünyada 422 nükleer reaktörün aktif halde olduğunu, 57’sinin de üretiminin devam ettiğini anlatan Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Avrupa Birliği elektriğinin yüzde 25’ini nükleerden elde ediyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Kurulu, nükleer enerjiyi ‘yeşil enerji’ kabul ederek, bu bahisteki tereddütleri gidermiştir. Biz de Akkuyu ile ülkemizi bu gelişmelerin bir kesimi haline getirdik. Projemize en başından beri takviye veren, Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rusya Federasyonu makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Santralimizin inşasında ve üretime geçme sürecinde vazife alan Türk ve Rus tüm işçisi tebrik ediyorum.”

“Rusya ile aramızdaki en büyük ortak yatırım”

Akkuyu’da her biri 1200 megavat güce sahip 4 reaktörlü bir nükleer güç santrali inşa edildiğini kaydeden Erdoğan, şu değerlendirmelerini paylaştı:

“Türkiye’nin pek çok değerli projesi üzere Akkuyu da ulusal bütçemize yük getirmeyen bir finansman modeliyle hayata geçirilmiştir. Akkuyu, Rusya ile aramızdaki en büyük ortak yatırımdır. Yatırım bedeli 20 milyar dolar olan bu proje, Rusya’nın ilgili kuruluşu ROSATOM tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Projenin inşaatıyla birlikte bakım, işletme ve nükleer santraller için büyük kıymet taşıyan işletmeden çıkarma süreçlerinin sorumluluğu da yükleniciye aittir. Santralin tüm üniteleri peyderpey 2028’e kadar hizmete girecektir. Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’u tek başına bu santral tarafından sağlanacaktır. Tam kapasite devreye girdiğinde burada yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek. Hiç elbet yalnızca bu özelliğiyle bile santralimiz, ülkemizin güç arz güvenliğine yaptığı eşsiz katkıyla stratejik yatırım unvanını hak ediyor. Doğalgaz ithalatımızın düşmesine yıllık 1,5 milyar dolar katkısı olacak bu proje, ulusal gelirimizin artışına da olumlu tarafta tesir yapacaktır.”

Buradaki birikim ve deneyimin Türkiye’yi ileride nükleer alanında daha farklı yerlere de taşıyacağını lisana getiren Erdoğan, proje kapsamında Rusya’da eğitim görerek santralde vazife yapacak mühendis ve teknisyenlerin, Türkiye’nin nükleer güç alanındaki insan gücünü zenginleştireceğini söyledi. Erdoğan, 300’ü aşkın Türk mühendisin bu alanda Rusya’da eğitim gördüğünü bildirdi.

“Önceliklerimizin başında güvenlik gelmiştir”

Akkuyu’da inşa edilen santral planlanırken ve hayata geçirilirken, önceliklerinin başında güvenliğin geldiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Santralimizin 6 Şubat sarsıntılarından etkilenmemesi, mühendislerimizin ve personellerimizin işlerini ne kadar titizlikle icra ettiklerini gösteriyor. Santralimiz, ülkemizin bu alandaki mevzuatıyla bir arada, Memleketler arası Atom Ajansının, Memleketler arası Nükleer Güvenlik İstişare Kümesi’nin ve Avrupa Birliği’nin kaidelerini da karşılıyor. Bu projedeki deneyimimiz ışığında, farklı bölgelerimizde inşa etmeyi planladığımız 2. ve 3. nükleer santrallerimiz için de inşallah en kısa müddette harekete geçeceğiz. Akkuyu projesini yürüten ve burada yüklenici olarak vazife yapan firmalarımızın, 6 Şubat felaketinin akabinde depremzedelerimize sahip çıkarak gösterdikleri dayanışmayı da sürekli şükranla hatırlayacağız. Ve şunu bilhassa tabir etmek isterim ki Rusya’nın Hatay’da kurduğu sahra hastanesi için bilhassa milletim ismine teşekkür ediyorum. Akkuyu projemizin üretim öncesi hazırlıklarının son safhası olan nükleer yakıt çubuklarının, nükleer santral alanına tesliminin bir kere daha iyi olmasını diliyorum. Santralimizin üretime başlaması sevincinde, bu sefer yüz yüze buluşmak üzere, sizlere sevgilerimi, hürmetlerimi sunuyorum.”

Putin: Türkiye, artık dünyanın en düşük maliyetli kaynaklarından nükleer güce sahip bir ülke olacak

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Birinci Nükleer Yakıt Getirme Merasimi’ne canlı ilişki ile katıldı.

Konuşmasında, “Türk-Rus tarihinin en büyük ortak projelerinden birisi olan Akkuyu NGS, ülkelerimiz ortasındaki komşuluk ilgilerine katkı sağlayacak.” diyen Putin, “Her iki ülkeyi de birbirinin pazarlarında ve turizmde daha etkin olmaya teşvik edeceğiz ve bunun için uçuş sayısını artırma kararı aldık.” biçiminde konuştu.

Putin, “Akkuyu NGS’deki sistem, dünyanın en çağdaş ve sağlam güvenlik sistemlerinden bir adedidir.” sözünü kullanarak, “Sayın Erdoğan şahsen ve Türkiye hükümeti ülke iktisadının gelişimi için ne kadar büyük hizmetlere imza attığını bizlere gösteriyor.” dedi.

Putin, Akkuyu NGS’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına yetiştirilmesinin, Erdoğan’ın şahsî başarısı sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

NGS inşaatı 2018 yılında başladı

Türkiye ile Rusya ortasında 12 Mayıs 2010’da imzalanan hükümetler ortası mutabakat kapsamında Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli bölgesinde imali devam eden Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinin temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in görüntü konferans metoduyla katıldığı merasimle 3 Nisan 2018’de atıldı. Böylelikle, birinci ünitenin inşasına ait tam kapsamlı inşaat çalışmaları resmen başladı.

Bundan 2 yıl sonra, 8 Nisan 2020’de ikinci ünitenin inşasına başlanmasıyla çalışmaların ivme kazandığı projede, üçüncü güç ünitesine birinci beton 10 Mart 2021’de merasimle dökülürken, dördüncü ve son ünitenin temeli ise 21 Temmuz 2022’de atıldı.

Dört ünitede de inşaat ve montaj çalışmalarının birebir anda yürütüldüğü projede böylece en ağır inşaat evresine geçildi. Akkuyu NGS, tıpkı vakitte dünyanın en büyük nükleer güç santrali inşaat alanı haline geldi.

Çalışmaların inşaat alanının tamamında sürat kesmeden devam ettiği projede, çoğunluğu Türk çalışanlardan oluşan binlerce kişi vazife alıyor. İnşaat alanında çalışan kişi sayısı en ağır devirde 30 bini buldu. Bugüne kadar 140 bin ton inşaat demirinin kullanıldığı ve 1,3 milyon metreküp betonun döküldüğü santralin imalinde 1300’den fazla iş makinesi vazife yapıyor.

İşletme ömrü 80 yıla uzatılabiliyor

Her biri 1200 megavatlık VVER-1200 tipi “III+” kuşak reaktörlü 4 üniteden oluşacak Akkuyu NGS, toplam 4 bin 800 megavat konseyi güce sahip olacak.

Tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek santralin, tek başına Türkiye’nin elektrik talebinin yüzde 10’unu karşılaması öngörülüyor.

Akkuyu NGS’nin 60 yıl olarak planlanan işletme ömrünün ise 20 yıl daha uzatılma imkanı bulunuyor.

Sıfır emisyonla, etrafa ziyanlı sera gazı salımı yapılmadan kesintisiz elektrik üretilebilecek santral, Türkiye’nin “2053 net sıfır emisyon” gayesine sağlayacağı katkıyla da öne çıkıyor. Akkuyu NGS’nin işletmede kalacağı 60 yılda toplam 2,1 milyar ton karbon emisyonunu engelleyeceği hesaplanıyor.

İstihdam oranı proje basamaklarına nazaran değişen santralin işletme periyodunda, 4 bin bireye istihdam sağlanması hedefleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar