Parapiyasasi.net
AKOM, İstanbul’u uyardı: Kar yağışı fırtınayla gelecek, ağır olacak!
Yazar: -04 Şubat 2023
10

Pazar günü sabah saatlerinden itibaren Sibirya kökenli soğuk bir havanın tesirine girecek İstanbul’da, Perşembe gününe kadar aralıklarla kar yağışı bekleniyor. İBB AKOM, şoförleri ve yayaları olası yağışı ile don olaylarına karşı uyardı.

Hafta boyunca Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın tesirli olduğu İstanbul’un, Pazar günü sabah 08:00’den itibaren Sibirya kökenli daha soğuk bir havanın tesirine gireceği varsayım ediliyor.

Fırtına halinde esecek

İBB AKOM bilgilerine nazaran; soğuk hava kuzeyli rüzgarların (Karayel, Yıldız) 60-80km/s süratle fırtına biçiminde esmesiyle kente giriş yapacak. Soğuk hava nedeni ile hâlihazırda 5-7°C’ler civarında seyreden sıcaklıklar kar kıymetlerine (-1, 3°C) gerileyecek. Soğuk hava ve fırtınanın beraberinde, vilayet genelinde karla karışık yağmur ve kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanması bekleniyor.

Pazar sabah saatlerinden itibaren kent merkezinde yağmur ve karla karışık yağmur halinde görülmesi beklenen yağışların kuzey ve yüksek bölümlerde (Çatalca, Arnavutköy, Çekmeköy, Beykoz, Şile, Aydos vb.) kar formunda tesirli olacağı iddia ediliyor. Yağışların öğlen saatlerinden (15:00) sonra vilayet genelinde fırtına ile birlikte yer yer kuvvetli kar formunda tesirli olmaya devam etmesi bekleniyor.

Yer yer ağır kar bekleniyor

Perşembe sabah saatlerinde kadar İstanbul üzerinde tesirli olması beklenen Sibirya kökenli soğuk hava dalgası nedeni ile sıcaklıkların yer yer 0°C ve altına gerileyebileceği, beraberinde buzlanma ve don olayları ile birlikte kuvvetli, yer yer ağır kar yağışı geçişlerinin yaşanabileceği iddia ediliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar