• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  770378,533
  % 0,00
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Almanya’da Nitelikli Göçmenlik Yasası kabul edildi

Almanya’da Nitelikli Göçmenlik Yasası kabul edildi

Federal Meclis’te yapılan oylamada nitelikli işgücü sorunuyla uğraşta yardımcı olacak kelam konusu yasa tasarısı hükümeti oluşturan Toplumsal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oylarıyla kabul edildi.

Böylelikle, Federal Meclis, hükümetin Almanya’ya Avrupa Birliği dışından göçmenlerin gelmesini kolaylaştırıcı önlemler alması konusunda yolu açtı. Oylamada ana muhalefetteki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Almanya için Alternatif Partisi (AfD) yasa tasarısına ret oyu verirken, Sol Parti çekimser kaldı.

Federal Meclis’te 661 milletvekilinin katıldığı oylamada yeni kanuna 388 “evet”, 241 “hayır” oyu kullanıldı. 31 milletvekili de çekimser oy verdi.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, mecliste yasaya ait konuşmasında, kanunla Almanya’nın “dünyanın en çağdaş göçmenlik yasasına” sahip olacağına savunarak, nitelikli göçmenler için bir sonraki adımın “bürokrasiyi değerli ölçüde azaltmak” olacağını vurguladı.

Yasayla, Alman hükümeti, Avrupa’nın en büyük iktisadında nitelikli işgücü külfetiyle çaba etmeyi hedefliyor.

Alman şirketleri uzun müddettir nitelikli çalışan bulmakta önemli zorluklar yaşarken, nitelikli çalışan açığının 2022’de 1,98 milyon düzeyinde bulunuyordu. Vasıflı iş gücü eksikliği, çok sayıda dalı ve şirketleri etkilerken, nitelikli personel eksikliğinin Almanya’da refah için bir risk haline geldiği kıymetlendirilmesi yapılıyor.

Göçmen sayısı yıllık 60 bine kadar yükselebilecek

Alman iş dünyasından gelen baskıların akabinde Alman hükümeti, ülkede yetişmiş iş gücü göçünün kolaylaştırılması için nitelikli göçmen stratejisi oluşturdu. Yeni maddede Almanya’ya Avrupa Birliği dışından göçmenlerin gelmesini kolaylaştırıcı önlemler bulunuyor.

Söz konusu yasa ile AB dışından gelen göçmen sayısı yıllık 60 bine kadar yükselebilecek. Yeni yasa, iş teklifi olmayan fakat iş bulma potansiyeli olan bireyler için yeni bir “fırsat kartı” da dahil, yabancı çalışanlara ülkeye girmeleri için üç yol sunuyor.

Bunlardan birincisinde bireylerin Almanya’da denklik verilen bir üniversite ya da mesleksel yeterlilik diplomasına sahip olması ve bir şirketten iş teklifi alması gerekiyor. İkinci yol, ilgili bir iş alanında en az iki yıllık deneyimin yanı sıra mesleksel eğitim ya da diploma kaidesi aranıyor.

Üçüncü ve birinci kez uygulanacak yol ise şimdi iş bulamamış ancak iş bulma potansiyeli olan şahıslara “fırsat kartı” verilmesi . Fırsat kartı, nitelikler, lisan maharetleri, mesleksel tecrübesi, Almanya ile temas ve yaşı dikkate alan puana dayalı bir sistemden oluşuyor.

YORUMLAR YAZ