Parapiyasasi.net
Almanya’da perakende satışlar Mart’ta beklentinin altında kaldı
Yazar: -02 Mayıs 2023
5

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), perakende satışlara ait Mart ayı süreksiz datalarını açıkladı.

Buna nazaran, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış gerçek perakende satışlar, Mart’ta bir evvelki aya kıyasla yüzde 2,4 düşüş gösterdi. Satışlar, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran ise yüzde 8,1 gerileyerek beklentilerin altında kaldı.

Ülkede perakendeciler birçok müşterinin satın alma gücünü azaltan yüksek enflasyondan muzdarip olurken, piyasalarda beklenti kelam konusu satışların Mart’ta aylık yüzde 0,4 artması istikametindeydi.

Destatis, Mart ayında besin eserlerine talebin düşük olduğunu bildirirken bu eserlerde perakende satışlar Mart 2022’ye nazaran gerçek olarak yüzde 10,3 düştü.

Destatis açıklamasında “Söz konusu durum 1994’te kayıtların tutulmaya başlamasında bu yıllık satışlardaki en güçlü düşüş” denildi.

İstatistik kurumu, Mart’ta besin fiyatlarının bir evvelki yıla nazaran yüzde 22,3 daha kıymetli olan kıymetli olmasını buna bir neden olarak gösterdi.

Mart’ta besin enflasyonu genelin üç katı yüksek

Destatis’e nazaran, “Mart ayında besin enflasyonu, genel enflasyon oranından üç kat daha yüksekti”

Bu ortada, martta besin dışı perakende (tekstil, giysi, ayakkabı ve deri ürünleri) satışlarında ise yıllık yüzde 7,2 düşüş görüldü.

Almanya’da perakende bölümü, alışılmışın dışında yüksek enflasyon ile düşük tüketici hassaslığının tesirlerini hissederken, ekonomistler fiyatların tekrar çalışan fiyatlarından daha süratli artacağını varsayım ediyor. Böylelikle, çalışanlar arka arda 4 yıldır gerçek fiyat kayıplarıyla tehdit ediliyor.

Mağazalar kapanacak endişesi

Hauck Aufhauser Lampe Privatbank Başekonomisti Alexander Krüger, mevzuya ilişlin değerlendirmesinde, Almanay’da perakende satışların açıkça düşüş eğiliminde olduğunu belirterek, “Yüksek enflasyon nedeniyle perakende güç günler geçirmeye devam edecek” tabirini kullandı.

Öte yandan, Almanya Perakendeciler Birliği (HDE), yüksek enflasyon nedeniyle maliyetler arttığı için mağazaların kapanacağından endişeleniyor. HDE, bu yıl yaklaşık 9 bin perakende işletmesinin kapanacağını öngörüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar