Parapiyasasi.net
Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Neler?
Yazar: -04 Şubat 2021
3

Altın ülkemizde en çok tercih edilen yatırım aracı. İnsanların düşük riskli olarak gördüğü altın uzun vadede birçok insana kazandırabiliyor. Altının uzun vadede kazandırmasının en önemli sebebi ülkemizin yapısı. Her ülkede altın devamlı olarak kazandıran bir maden olarak görülmüyor. Ülkemizde altın fiyatlarının yıldan yıla artış göstermesi herkesin yatırım aracı olarak altını kullanmasına sebep oldu.

Altının doğru bir şekilde kullanılabilmesi için fiyatındaki düşüşler ve artışların iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Aksi halde altından yüksek kazanç sağlamak çok kolay değil. Altının fiyatını etkileyen 6 farklı faktörden bahsedilebilir. Bu faktörler;

  1. Para politikaları,
  2. Ekonomik veriler,
  3. Arz ve talep,
  4. Enflasyon,
  5. Para birimlerinde yaşanan hareketlilik,
  6. Belirsizlikler,

Para Politikalarının Altına Etkileri

Faiz oranları altın üzerinde her zaman büyük etkilere sahiptir. Normal şartlarda tahviller ile faiz oranları yakın seyreder. Ancak bazı durumlarda bu düzen bozulabilir ve para kayıpları ortaya çıkar. Altın da çok avantajlı bir yatırım aracına dönüşür.

Ekonomik Verilerin Altına Etkileri

Altın fiyatlarında ABD ekonomisi de etkili olmaktadır. ABD ekonomisi ne kadar büyüme eğiliminde olursa altın fiyatları o kadar düşük seviyelerde seyreder. İş büyümesi ve işsizlik oranlarının düzelmesi altın fiyatını düşürecektir.

altın fiyatlarını etkileyen faktörler neler?

Arz ve Talebin Altına Etkileri

Basitçe tanımlamak gerekirse bir ürüne ne kadar çok talep geliyorsa ve eldeki ürün ne kadar azsa fiyatı o kadar yükselir. Altında da bu durum geçerli olur. Altın alımları artmaya başladığında rezerv azalacak ve fiyatlar artacaktır.

Enflasyonun Altına Etkileri

Enflasyon da altın üzerinde etkilerde bulunabilmektedir. Her zaman geçerli olmasa da enflasyon verileri ile altın birbirine paralel olarak ilerler. Enflasyondaki düşüş altın fiyatlarının da düşmesi anlamı taşımaktadır.

Para Birimlerindeki Hareketliliğin Altına Ektileri

Dolar ve Euro gibi para birimlerinde yaşanan değişimler altın fiyatlarını da etkilemektedir. ABD doları düşmeye başladığında altın yükselme eğilimi içerisinde olur.

Belirsizliklerin Altına Etkileri

Ülkede yaşanan belirsizlikler altın fiyatlarında artışlara sebep olmaktadır. Politikalarda yaşanan belirsizlikler ya da istikrarsızlık problemleri altının fiyatında yükselişe sebep olmaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar