Parapiyasasi.net
Altın Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yazar: -24 Ocak 2021
3

Ülkemizde yaşanan her olay altın kurunda değişiklikler yaratmaktadır. Bu değişiklikler kimi zaman ani inişler veya ani çıkışlardan oluşmaktadır. Altınlar yapısı gereği hem dolardan hem de altından etkileniyor. Gram altın yükselişe geçtiği dönemlerde eğer birikim için alınıyor ise doların seyrine göre alım işlemi yapılmalıdır. Eskiden altın yatırımı dendiğinde akla kuyumcudan gerçekten altın almak geliyordu. Evet eskiden böyle yapılıyordu fakat teknolojinin gelişmesi ile ve her şeyin internet üzerinden yapılmaya başlanmasıyla altın yatırımı da online olarak yapılmaya başlandı. Yatırım yapacak olan kişiler internet üzerinden de altın satın alabilir. Bir diğer seçenek iste bankalarda bulunan vadeli veya vadesiz birikimli altın hesabı açmaktır. Banka üzerinden altın hesabı açtıysanız size bankanın hangi saflıkta altın sunduğuna ve günlük olarak ekip yatırma miktarına bakmalısınız. Altına endeksli kira sertifikaları da bulunmaktadır. Altın birikimi yapmak isteyenler için internet üzerinde geniş bir yelpaze sunulmaktadır. Fakat bu geniş yelpazeden faydalanırken yatırım yaptığınız sitelerin ve bankaların güvenilir olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

İnternet Üzerinden Altın Almak

İnternet üzerinden altın almak günümüzde oldukça yaygın bir birikim türü olmuştur. İnternet üzerinden fiziksel altın, para piyasası araçlarına yatırım yapılan ve fiziksel olmayan altın veya altın hesabı ile yatırım yapmak mümkündür.

  • İnternetten fiziksel altın almak

Güvenilen e- ticaret sitelerinden veya kuyumculardan altın satın almak mümkündür. E- ticaret sitelerinden alınan altınlar kredi kartıyla veya havaleyle alınabilir. Alınan altınlar kurye ile kişiye teslim edilir bu sayede güvenilir alışveriş yapılmış olur. Fakat internetten altın alırken güvenilir ve gerekli belgeleri olan siteler tercih edilmelidir. Altın değerli bir ürün olduğundan dolandırılma olayları da oldukça fazladır. Bazı bankalar da internet siteleri üzerinden fiziksel altın satımı yapmaktadır.

  • Bankalarda açılan altın hesabından altın almak

Yastık altında biriktirilen altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla geliştirilen bu sistem oldukça güvenilirdir. Evde saklanan yastık altı diye nitelendirilen bu altınların kaybolma ve çalınma ihtimali oldukça fazladır. Bankalar hem ekonominin canlanması hem de güvenilir olması nedeniyle bu yöntemi geliştirmiştir. Altın hesabınıza para aktararak günlük olarak altın alabilirsiniz. Böylece fiziki altına gerek kalmadan internet üzerinden saniyeler içinde altına sahip olabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar