Parapiyasasi.net
Altın yükselen risk iştahıyla geriledi
Yazar: -21 Mart 2023
4

Küresel piyasalarda risk iştahı yükselirken, inançlı limanlarda da geri çekilme yaşandı.

Piyasalarda bankacılık bölümünde tam bir çöküşe dair dehşetler hafiflerken dikkatler Çarşamba günü Fed’in alacağı faiz kararına çevrildi.

Yeni haftanın birinci süreç gününde 2 bin doları test eden altın, risk iştahının artmasıyla ikinci süreç gününde 1.971 dolara kadar çekildi. Pazartesi günü rekor kıran gram altın da 1.210 TL düzeylerinden süreç gördü.

Yatırımcılar Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artışı yaklaşık yüzde 70’lik bir ihtimal görüyor.

Bankacılık krizi yaşanmadan evvel 50 baz puanlık artış beklentisinin öne çıktığı ABD’de birkaç bölgesel bankanın iflas etmesi ve Credit Suisse’in yaşadığı sıkıntılar nedeniyle daha düşük bir faiz artışı hatta Fed’in artışı durdurabileceği beklentileri de lisana getirilmeye başlamıştı.

Değerli metal bankacılık krizinin inançlı varlık talebini artırmasıyla Pazartesi günü kısa müddetliğine ons başına 2 bin doların üzerine çıkmıştı. altında geçen hafta da yüzde 6,5 ile 2020 Mart’tan bu yana en büyük haftalık artış yaşanmıştı.

Değerli metal pandemi boyunca yaşanan mali genişlemeyle bedel kazanmış sonrasında Fed’in yüksek enflasyonu denetim altına almak için faizleri agresif halde yükseltmesiyle gerilemeye başlamıştı.

2023 başlarında enflasyonun soğuduğuna dair datalar pahalı metalin tekrar paha kazanmasını sağlamış lakin bu yükseliş Fed’den gelen enflasyonla çabanın sona ermekten uzak olduğu açıklamalarıyla kısa sürmüştü.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar