Parapiyasasi.net
Altında Fed baskısı
Yazar: -08 Mart 2023
7

Altın, piyasaların Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasaların daha evvelden beklediğinden daha büyük bir faiz artış değişikliğini tetikleyen şahin yorumlarına karşılık olarak bir haftanın en düşük düzeyine gerilemesi sonrası yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1813 dolardan süreç görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1103 TL’den alıcı buluyor.

Dolar ve tahvil getirileri, Powell’ın ekonomik bilgilerin garanti etmesi durumunda Merkez Bankası’nın artış suratını yükseltmeye hazır olduğunu söylemesinin akabinde yükseldi. Faiz getirisi olmayan pahalı metal için daha yüksek faizler ve daha güçlü dolar genelikle negatif bir tesir olarak kıymetlendirilir.

Powell’ın yorumlarının akabinde swap piyasası 22 Mart’ta gerçekleşecek bir sonraki siyaset toplantısında yarım puanlık bir artışın çeyrek puanlık bir hareketten daha muhtemel görünmesine neden olacak formda değişti.

Spot altın için olumlu bir işaret olarak Çin altın rezervlerini Şubat ayında arka arda dördüncü ayında da artırdı ve varlıklarını artıran öbür Asya ülkelerine katıldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar