Parapiyasasi.net
AMB cephesinde faiz patikası yorumları
Yazar: -25 Nisan 2023
4

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) idare kurulu üyelerinden Francois Villeroy de Galhau gelecekte yapılacak faiz artışlarının büyüklük ve sayı olarak daha hudutlu olması gerektiği değerlendirmesinde bulundu. Faiz konusunda 25 baz puan artışı büyük ihtilam görülüreken 50 baz puanın masadan kalkmadığını savunun üye de var.

Avrupa Merkez Bankası’nın 4 Mayıs’ta yapılacak İdare Kurulu toplantısında faiz artırımına devam etmesi, lakin bunu daha yavaş bir süratle yapması bekleniyor.

Le Figaro’ya konuşan Fransa Merkez Bankası Lideri Villeroy, halihazırda gerçekleştirilmiş faiz artışlarının tesirinin önümüzdeki devirde zati görüleceğini, patikanın büyük kısmının tamamlandığını söyledi.

“Birkaç faiz artışı daha olabilir” diyen Villeroy, “Ama bana nazaran hem sayıca hem de büyüklük açısından sonlu olmalılar” tabirlerini kullandı. Piyasalar şu anda AMB’nin gelecek ay 25 baz puan faiz artımasını yüzde 100 ihtimal olarak fiyatlıyorlar.

Anketler 25 baz puan diyor

Reuters tarafından yapılan ankete katılan 69 ekonomistten 57’sine nazaran AMB 4 Mayıs toplantısında faizi 25 baz puan artırarak yüzde 3,25’e çıkaracak. 12 ekonomist ise 50 baz puan artırım bekliyorlar.
Ancak 4 Mayıs’ta yapılacak artırım AMB’nin son faiz artırımı olmayacak. Medyan kestirim AMB’nin mevduat faizinin Haziran’da yüzde 3,50 düzeyinde zirve yapacağını gösteriyor. Fakat 68 ekonomistin 30’u yıl sonuna kadar faizin yüzde 3,75 yahut daha üst gideceğini öngörmeye devam ediyorlar.

“50 baz puan masadan kalkmadı”

AMB üyesi ve İrlanda Merkez Bankası Lideri Gabriel Makhlouf, “Gelecek siyaset kararımızı bir hafta içinde vereceğiz ve bu kararı verirken gelecek datalara odaklanacağız. Lakin şu ana kadarki deliller, siyasette sıkılaştırmayı durdurmayı planlamaya başlamamız için çok erken olduğuna işaret ediyorlar” derken, AMB İdare Şurası üyesi Isabel Schnabel ise “Faiz artırımlarına gereksinim olduğu açık, lakin faiz artırımının büyüklüğü gelecek datalara bağlı olacak. Bilgilere bağlı olmak 50 baz puanlık bir artırım mümkünlüğünün masadan kalkmadığı manasına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar